Diyabet Nedir (Şeker Hastalığı)?

diyabet nedir

Diyabet nedir sorusu günümüzde sıkça sorulan bir soru olmuş durumda. Şeker hastalığı olarak da adlandırılan diyabet hastalığı, kişinin hayatını etkiliyor. Bu sebeple uzman bir online diyetisyen eşliğinde özel bir diyet programı gerektiriyor. Bu yazımda size diyabet (şeker hastalığı) hakkında merak edilenleri cevaplayacağım.

Diyabet Hastalığı Nasıl Bir Hastalıktır?

Diyabet nedir ve nasıl bir hastalıktır? Şeker hastalığı, vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürme şeklini etkiler ve uzun süreli (kronik) bir sağlık sorunudur.

Vücudunuz yediğiniz yiyeceklerin çoğunu şekere (glikoz) ayırır ve kan dolaşımınıza bırakır. Kan şekeriniz yükseldiğinde, pankreasınıza insülin salması için sinyal verir. İnsülin, kan şekerinin enerji olarak kullanılması amacıyla vücudunuzdaki hücrelerine girişini yöneten bir görev yapar.

Diyabet ile vücudunuz yeterince insülin yapmaz veya gerektiği gibi kullanamaz. Yeterli insüline sahip değilseniz veya hücreler insüline yanıt vermeyi bırakırsa, kan dolaşımınız sisteminizde gereğinden fazla kan şekeri kalır. Bunun sonucunda da kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve göz bozuklukları gibi ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Şeker hastalığı için henüz tam anlamıyla bir tedavi bulunmuyor. Ancak kilo verme, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma gerçekten yardımcı oluyor. Diyabet sürecinde yapabileceğiniz pozitif davranışlar şunlar olacaktır:

 • İlaçları reçete edildiği şekilde alın.
 • Kendi kendine diyabet yönetimi eğitimi ve desteği alın.
 • Düzenli olarak doktor kontorülne gidin.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki diyabet semptomlarından herhangi birine sahipseniz, kan şekerinizi test ettirmek için doktorunuza danışın:

 • Sık sık geceleri idrara çıkmak
 • Çok susamak
 • Sürekli kilo vermek
 • Sürekli aç olmak
 • Bulanık görüşe sahip olmak
 • Ellerde veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
 • Çok yorgun hissetmek
 • Çok kuru cilde sahip olmak
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Normalden daha fazla enfeksiyon oluşumu

Diyabetin Erken Belirtileri

Her iki diyabet türü (Tip 1 ve Tip 2 Diyabet) de bazı aynı belirtilere sahiptir.

Açlık ve yorgunluk. Vücudunuz, tükettiğiniz besinleri glikoza dönüştürür. Ancak hücreler glikozu alabilmekiçin insüline ihtiya. duyarlar. Vücudunuz yeterince veya hiç insülin üretmiyorsa veya hücreleriniz vücudunuzun ürettiği insüline direniyorsa, glikoz onlara giremez ve enerjiniz kalmaz. Bu sizi normalden daha aç ve yorgun yapar.
Daha sık lavaboya çıkmak ve daha susamak. Ortalama bir kişi genellikle 24 saat içinde dört ila yedi kez tuvalete çıkmak zorundadır, ancak diyabetli kişiler çok daha fazlasını yapıyor. Neden? Normalde vücudunuz, böbreklerinizden geçerken glikozu yeniden emer. Ancak şeker hastalığı kan şekerinizi yükselttiğinde, böbrekleriniz buna tam anlamıyla tepki veremez. Bu, vücudun daha fazla idrar üretmesine neden olur ve bu da sıvı gerektirir. Sonuç: Daha sık tuvalete çıkarsınız ve daha çok susarsınız.
Ağız kuruluğu ve kaşıntılı cilt. Vücudunuz tuvalete çıktığınızda için sıvı kullanır ve diğer şeyler için daha az nem kalır. Susuz kalırsınız ve ağzınız kuru olur. Kuru cilt sizi kaşındırır.
Bulanık görme. Vücudunuzda sıvı seviyelerinin değişmesi sonucu lenslerde problemler ortaya çıkar. Sonuç olarak şekil değiştirirler ve odaklanamazlar.

Diyabet Nasıl Olur?

Diyabet nedir ve nasıl olur sorusunun birçok farklı cevabı vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

İnsülin üretimi eksikliği
Bu öncelikle tip 1 diyabetin nedenidir. İnsülin üreten hücreler hasar gördüğünde veya yok edildiğinde ve insülin üretmeyi bıraktığında ortaya çıkar. Kan şekerini vücuttaki hücrelere taşımak için insüline ihtiyaç vardır. Ortaya çıkan insülin eksikliği, kanda çok fazla şeker bırakır ve hücrelerde enerji için yeterli olmaz.

İnsülin direnci
Bu tip 2 diyabete özgüdür. Pankreasta normal olarak insülin üretildiğinde ortaya çıkar, ancak vücut hala glikozu yakıt için hücrelere taşıyamaz. İlk başta, pankreas vücudun direncini yenmek için daha fazla insülin üretecektir. Sonuç olarak hücreler “yıpranır”. Bu noktada vücutta insülin üretimi yavaşlar ve sonuç olarak kanda çok fazla glikoz kalır. Bu prediyabettir. Prediyabetli bir kişinin kan şekeri seviyesi normalden yüksektir ancak diyabet tanısı için yeterince yüksek değildir. Test edilmedikçe, belirgin bir semptom olmadığı için kişi farkında olmaz. Tip 2 diyabet ise insülin üretimi azalmaya devam edip ve direnç arttığında meydana gelir.

Genler ve aile öyküsü
Genler diyabet hastalığına yakalanma olasılığınızda büyük rol oynar. Araştırmacılar, diyabet gelişiminde genetiğin rolünü tam olarak anlamış değiller. Amerikan Diyabet Derneği’ne göre istatistikler, diyabetli bir ebeveyniniz veya kardeşiniz varsa, diyabet geliştirme şansınızın arttığını göstermektedir.

Diğer Durumlar

Yaş

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIDDK) göre, yaşlandıkça tip 2 diyabet geliştirme riskiniz artar. Özellikle 45 yaşından sonra riskiniz artıyor. Bununla birlikte, tip 2 diyabet insidansı çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler arasında çarpıcı biçimde artmaktadır. Muhtemel faktörler azaltılmış egzersiz, azalmış kas kütlesi ve yaşlandıkça kilo alımıdır. Tip 1 diyabet ise büyük oranda otuz yaşına kadar teşhis edilir.

Obezite

Aşırı vücut yağı insülin direncine neden olur. Ayrıca, yağ dokusu ise insülin direncine yol açabilecek bir iltihaplanmaya neden olur. Ancak birçok kilolu insan hiçbir zaman diyabet geliştirmez ve obezite ile diyabet arasındaki bağlantı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kötü Beslenme

Kötü beslenme tip 2 diyabete katkı sağlar. Kalori, yağ ve kolesterol bakımından yüksek bir diyet vücudunuzun insüline karşı direncinin artmasını sağlar.

Egzersiz Eksikliği

Egzersiz, kas dokusunun insüline daha iyi yanıt vermesini sağlar. Bu nedenle düzenli aerobik egzersiz ve direnç eğitimi diyabet riskinizi azaltır. Sizin için güvenli olan bir egzersiz planı hakkında doktorunuzla konuşun.

Hormonel Durumlar

Nadir olmasına rağmen, bazı hormonal durumlar da diyabete yol açar. Aşağıdaki durumlar bazen insülin direncine neden olur:

 • Cushing sendromu: Cushing sendromu, kanınızdaki stres hormonu olan yüksek kortizol seviyelerine neden olur. Bunun sonucunda kan şekeri seviyeleri yükselir ve diyabet ortaya çıkar.
 • Akromegali: Vücut çok fazla büyüme hormonu üretirse akromegali hastalığı ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse aşırı kilo alımına ve diyabete yol açar.
 • Hipertiroidizm: Hipertiroidizm hastalığı tiroid bezi çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde meydana gelir. Sonuç olarak şeker hastalığı da bu durumun olası komplikasyonlarından biridir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Tip 1 diyabet nedir? Bu diyabetin bir otoimmün reaksiyondan kaynaklandığı düşünülmektedir (vücut yanlışlıkla kendi kendine saldırır). Bu reaksiyon vücudunuzun insülin yapmasını engeller. Diyabetli kişilerin yaklaşık %5-10’u tip 1’e sahiptir. Tip 1 diyabetin belirtileri genellikle hızlı bir şekilde gelişir. Bu diyabet genel olarak çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde sık görülür. Tip 1 diyabeti olan insanlar her gün insülin almak durumundadır. Şu anda tip 1 diyabetin önlenmesine dair net bir tedavi yok.

Belirtileri

Plansız kilo kaybı. Vücudunuz yeterli enerji alamadığı zaman bunun yerine enerji için kas ve yağ yakmaya başlar. Beslenme şeklinizi değiştirmemiş olsanız bile kilo verebilirsiniz. Trans yağ asitlerinde hangi yiyeceklerin yüksek olduğunu kontrol edin.
Mide bulantısı ve kusma. Vücudunuz yağ yakmaya başvurduğunda keton yapar. Bunlar, diyabetik ketoasidoz adı verilen, muhtemelen yaşamı tehdit eden bir durum olan kanınızda tehlikeli seviyelere kadar birikir. Ketonlar midenizi hasta hissetmenize neden olur.

Tip 2 Diyabet Nedir?

Tip 2 diyabette vücudunuz insülini iyi kullanamaz ve kan şekerini normal seviyelerde tutamaz. Diyabetli kişilerin yaklaşık %90-95’i tip 2’ye sahiptir. Uzun yıllar içinde gelişir ve genellikle yetişkinlerde teşhis edilir (ancak çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde giderek daha fazla). Herhangi bir semptom fark etmeyebilirsiniz, bu nedenle risk altındaysanız kan şekerinizi test ettirmeniz önemlidir. Tip 2 diyabet, aşağıdakiler gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir veya geciktirilebilir:

 • Kilo kaybetmek.
 • Sağlıklı beslenme.
 • Aktif olmak.

Belirtileri

Mantar enfeksiyonları. Hem erkek hem de diyabetli kadınlar mantar enfeksiyonu kapma riskindedir. Mantar glikozla beslenir, bu nedenle etrafta bol miktarda glikoz bulunursa mantar gelişir.
Yavaş iyileşen yaralar veya kesikler. Zamanla, yüksek kan şekeri kan akışınızı etkileyebilir ve vücudunuzun yaraları iyileştirmesini zorlaştıran sinir hasarına neden olabilir.
Ayaklarınızda veya bacaklarınızda ağrı veya uyuşma. Bu, sinir hasarının başka bir sonucudur.

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet, hiç diyabeti olmayan hamile kadınlarda gelişir. Eğer gestasyonel diyabetiniz varsa, bebeğiniz sağlık sorunları için daha yüksek risk altındadır. Gestasyonel diyabet genellikle bebeğiniz doğduktan sonra geçer. Bununla birlikte, daha sonraki yaşamda tip 2 diyabet riskinizi artırır. Bebeğinizin çocukken veya gençken obeziteye sahip olma ve daha sonraki yaşamlarında tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Belirtileri

Hamilelik sırasında yüksek kan şekeri genellikle hiçbir belirti göstermez. Normalden biraz daha susamış hissedebilir veya daha sık tuvalete çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

Diyabet Hastalığı Geçer Mi?

Şeker hastalığı kendi kendine geçmez.

Tip 1, Tip 2 ve diğer diyabet formlarını yönetmek, diyabetle ilişkili ciddi sağlık sorunlarından kaçınmanıza ve hatta bazı durumlarda hastalığın seyrini tersine çevirmenize yardımcı olabilir.

Ancak, bu kendi başına olamaz.

Bu, sağlık uzmanlarıyla bilinçli bir aksiyon almak ve konsültasyon gerektirecektir.

Diyabet Öldürür mü?

Diyaber nedir sorusundan sonra ne çok sorulan sorulardan biri de diyabet öldürür mü sorusudur? Diyabet kalp krizi, kalp yetmezliği, felç, böbrek yetmezliği ve komaya neden olur. Bu komplikasyonlar ölümünüze neden olur. Özellikle kardiyovasküler hastalıklar diyabetli erişkinlerde önde gelen ölüm nedenidir.

Diyabet Nedir: Tedaviler

Diyabet nedir sorusunu cevaplandırdık. Şimdi de muhtemel tedaviler üzerine konuşalım. Diyabetinizi yönetmenize ve tedavi etmenize yardımcı olacak çeşitli tedaviler mevcuttur. Herkes farklıdır, bu nedenle tedavi kendi bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişecektir.
Tip 1 diyabetiniz varsa, diyabetinizi tedavi etmek için insülin kullanmanız gerekir. İnsülini enjeksiyonla veya bir pompa kullanarak alırsınız.

Tip 2 diyabetiniz varsa, insülin veya tablet kullanmanız gerekebilir, ancak başlangıçta diyabetinizi iyi beslenerek ve daha fazla hareket ederek tedavi edebilirsiniz.

Başka bir diyabet tipiniz varsa, tedavi seçenekleriniz daha farklıdır. Sağlık uzmanınızla konuşun veya emin değilseniz yardım hattımızı arayın.

Doktorunuz veya bir sağlık uzmanı, size ve yaşam tarzınıza uygun doğru diyabet tedavi planını bulmanıza yardımcı olur.

Şeker hastaları ücretsiz reçete alma hakkına sahiptir.

İnsülin
Tip 1 diyabetli herkesin ve bazı tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri (şeker) seviyelerini yönetmek için insülin alması gerekir.

Tip 2 diyabetiniz varsa ve sağlık ekibiniz insüline başlamanızı tavsiye ediyorsa, bu artık tip 1 diyabetiniz olduğu anlamına gelmez. Hala tip 2’niz var, ancak tedaviniz değişti.

Tip 2’li birçok insan bir noktada insülin tedavisine ihtiyaç duyar ve bu sizin diyabetinizi iyi yönetemediğiniz anlamına gelmez. İnsülin, sizi olabildiğince sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir ilaçtır.

Kan şekerlerini etkili bir şekilde yönetmek, gelecekteki diyabet komplikasyonları riskinizi azaltmada gerçekten önemlidir ve insülin sizin için en uygun tedavi seçeneği olabilir.

Tip 1 diyabetli insanlar için tedaviler

İnsülin pompaları
Bir insülin pompası kullanmak, bir insülin kalemi ile enjeksiyon yapmaya iyi bir alternatiftir. Diyabetinizi yönetirken size daha fazla esneklik sağlayabilir. Ücretsiz bir tane almak için karşılamanız gereken NICE yönergeleri de dahil olmak üzere insülin pompaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Adacık hücre nakli
Tip 1 diyabetiniz varsa, adacık hücre nakli olabilirsiniz. Adacık hücre nakli hakkında daha fazla bilgi edinin – bunlar nedir ve bunlara nasıl erişilir.

Tip 2 diyabetli insanlar için tedaviler

Tabletler ve ilaçlar
Tip 2 diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olması için ilaca ihtiyacınız olabilir. En yaygın tablet metformindir, ancak birçok farklı türü vardır.

Sülfonilüreler gibi bazı ilaçlar pankreası insülin üretmesi için uyarır. Gerekirse, kilo vermenize yardımcı olmak için diğerleri reçete edilebilir.

Diyabetinizi yönetmek için tablet almanız gerekiyorsa, hangisinin sizin için en iyi olduğuna siz ve doktorunuz karar vereceksiniz.

Kilo verme ameliyatı
Kilo vermenize yardımcı olacak mide veya bağırsaklara yönelik birçok obezite cerrahisi prosedürü vardır. Bunun Tip 2 diyabetin remisyona girmesine yardımcı olabileceğini bulan birçok çalışma yapılmıştır.

Diyet ve egzersiz
Tip 2 diyabetli birçok insan herhangi bir ilaç almıyor ve bunun yerine diyabetlerini iyi beslenerek ve daha fazla hareket ederek tedavi ediyorlar. Sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak birçok bilgi ve tavsiyemiz var.

İnsülin

Tip 2 diyabetiniz varsa, hemen insülin kullanmanız zorunlu değildir. Ancak bazı insanlar ilk teşhis edildiğinde çok yüksek kan şekeri seviyelerine sahiptir. İnsülin, kan şekeri seviyenizi hızla düşürmeye yardımcı olmak için kısa süreli bir tedavi olarak kullanılır.

Bazı kişilerin hamilelik sırasında, ciddi bir hastalık sırasında veya ameliyattan sonra olduğu gibi belirli bir nedenden dolayı insülin alması gerekebilir. Ancak, diğer ilaçlar kan şekeri seviyenizi yönetmeye yardımcı olmadıysa veya sizin için uygun değilse, tedavi olarak insüline başlamanız da gerekebilir.

Tip 2 diyabetli birçok kişinin bir noktada tedavi olarak insülin kullanması gerekir. İnsülin tedavisine başlamanız gerekiyorsa bunun sizin suçunuz olmadığını unutmayın.

Randevularınıza devam etmek ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleriyle durumunuzu yönetmek hala önemlidir. Aktif kalmak ve sağlıklı bir diyet yemek, diyabetinizden kaynaklanan komplikasyon riskini azaltacaktır. İnsülin almaya başladığınızda kilo almaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bunun ne kadar insülin aldığınız, diyetiniz ve aldığınız insülin türü gibi birçok nedeni vardır. Kilo almaktan endişeleniyorsanız veya kilo vermek için yardım istiyorsanız, yardım etmek için buradayız.

Duygusal destek
Diyabet (şeker hastalığı) sizi sadece fiziksel olarak etkilemez, duygusal olarak da etkiler.

İster yeni tanı almış olun, ister uzun süredir diyabetle yaşıyor olun, hissettiğiniz tüm duygular için desteğe ihtiyacınız olması normaldir. Bunlar stres, düşük ve depresif hissetme veya tükenmişlik gibi durumlardır.

Çevrenizdeki insanlar da tüm bunları hisseder. Ne hissediyorsanız hissedin, yalnız değilsiniz. Yararlı bulabileceğiniz ve aileniz ve arkadaşlarınızla da paylaşmak isteyebileceğiniz bazı duygusal destek bilgilerini bir araya getirdik.

Diyabet Nedir Ve Online Diyet

Diyabet nedir, nasıl tedavi edilir gibi soruları cevapladım. Şimdi gelelim beslenme konusuna. Diyabet, yani şeker hastalığı sürecinde beslenme çok önemli yere sahiptir. Online diyetisyen hizmeti alırken mutlaka diyabet olduğunuzu uzman diyetisyeninize belirtmeniz gerekiyor. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size özel diyet programı hazırlıyorum ve hastalık sürecinizi en iyi şekilde geçirmenize destek oluyorum.

Siz de diyabet hastasıysanız ve size özel doğru bir online diyet programı almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günlere!

Diyabet Nedir (Şeker Hastalığı)?
Başa dön