Esra Aktan ile Online Diyet

Kiraz ve Faydaları

Kiraz ve Faydaları
  • 26 October 2022

Kiraz ve Faydaları

Kiraz yaz aylarının vazgeçilmez lezzetidir; vitaminler, mineraller ve polifenol içeriği ile sağlığa yönelik güçlü etkilere sahiptir.

İşte kirazların sağlığa yönelik 8 etkisi!

Kiraz besin değeri yüksek bir meyvedir.

Kiraz lif, vitamin mineral açısından zengindir. 100 gramında 63 kalori, 16.01 gram karbonhidrat, 1.06 gram protein, 0.2 gram yağ, 2.1 gram lif bulunur. Özellikle lif, C vitamini ve potasyum içeriği sağlığa birçok fayda sağlar. Örneğin C vitamini bağışıklık sistemini korur. Potasyum ise kas-sinir fonksiyonunda önemlidir. Ayrıca kan basıncını dengeler. Önemli bir lif  kaynağıdır ve böylece bağırsak sağlığına iyi gelir. Kabızlık sorununu engeller. Bu özellikleriyle biz de sık sık kiraza online diyet listelerimizde yer veriyoruz.

Antioksidan ve antiinflamatuvardır.

Kiraz, polifenoller açısından çok zengindir; beta karoten ve C vitamini içerir. Yani, antioksidan ve antiinflamatuvar etkiye sahiptir. Yüksek antioksidan içerik, kronik hastalıklar riskini azaltır. Ayrıca, inflamasyonu engeller. Böylece hücresel hasarlara karşı korur. Genel sağlığı iyileştirir.

Egzersiz sonrası toparlanma sürecini destekler.

Kiraz antreman sonrası oluşan kas ağrısını azaltır. Uzun süren egzersizlerde kuvvet kaybını engeller. Atletik performansı artırır. Egzersiz esnasında oluşan inflamasyonu azaltır. Toparlanma sürecini hızlandırır.

Kiraz kalp sağlığına iyi gelir.

Potasyum ve polifenol içeriği ile kalp sağlığı için faydalıdır. Potasyum vücuttan fazla sodyumu atar. Böylece tansiyonu dengeler. Kalp atışını düzenler ve antioksidan özelliği ile hücre hasarını engeller. İnflamasyonu azaltır. Kalp hastalığı riskini düşürür.

Artrit ve gut hastalığına karşı koruyucudur.

Kiraz antiinflamatuvar özelliği ile artrit ve gut semptomlarını engeller. Eklemlerde biriken inflamasyonu azaltır. Kiraz tüketmek vücutta ürik asidin vücuttan atılımını sağlar. Eklemlerdeki ağrıları azaltır.

Kiraz uyku kalitesini artırır.

Melatonin hormonu sağlığını artırır. Melatonin hormonu üretimi vücudu rahatlatır, uyku düzeni sağlar.

Kiraz kilo kontrolünde etkilidir.

Kiraz düşük kalori içerdiğine sahiptir. 100 gram tükettiğinizde yalnızca 63 kalori alırsınız. Buna ek olarak, diğer meyvelere göre daha düşük glisemik indekse sahiptir. Ayrıca lifli bir yapısı vardır. Bu sayede tokluk hissi verir ve tatlı isteğini bastırır.

Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Kirazda bulunan kinik asit, böbrekleri temizler ve vücuttan toksinleri atar. Böylece, böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler.

Kirazı Nasıl Tüketebilirsiniz?

Smoothielere, salatalara eklenerek veya sade bir şekilde tüketilebilir. Yalnızca meyvesi değil, sapı da faydalıdır. Kuruttuğunuz sapları, kiraz sapı çayı olarak tüketebilirsiniz. Bu çay ödem atıcı özelliktedir. İşte sizler için bazı tarifler!

Kirazlı Smoothie

Malzemeler

  • 10 adet çekirdeği çıkarılmış kiraz
  • Yarım muz
  • 1 çay bardağı kadar yoğurt
  • 1 çay bardağı su

Yapılışı:

Tüm malzemeler blenderdan geçirilir.

Kiraz Sapı Çayı

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kiraz sapı

Yapılışı

Kaynamış suya sapları ekleyin. 5 dakika demledikten sonra tüketin.