Obezite Nedir?

obezite nedir

Obezite nedir sorusu günümüzde obezite oranının da artmasıyla birlikte sıkça sorulur olmuş durumda. Bunun yanında sağlıklı beslenme gün geçtikçe daha önemli hale geliyor ve obez miyim ve obezite nedir gibi sorular ön plana çıkıyor. Bu yazımda size obezite hakkında merak edilenler hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim. Hadi başlayalım!

Obezite Nedir ve Nasıl Önlenir?

Obezite, aşırı miktarda vücut yağına sahip insanlarda görülen karmaşık bir hastalıktır. Bu hastalık sadece bir görünüş bozukluğu değildir. Obezite diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanserler gibi diğer hastalık ve sağlık sorunları riskini artıran tıbbi bir sorundur. Bunun yanında bazı insanların kilo vermekte zorlanmasının çeşitli sebepleri vardır. Obezite genellikle kalıtsal, fizyolojik ve çevresel faktörlerin beslenme düzeni, fiziksel aktivite ve egzersiz seçenekleriyle birleşmesi sonucu ortaya çıkar.

İyi haber şu ki, düzenli bir kilo kaybı obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını iyileştirir veya önler. Daha sağlıklı bir diyet veya online diyet, artan fiziksel aktivite kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca reçeteli ilaç kullanımı ve kilo verme prosedürleri, obeziteyi tedavi etmek için uygulanan ek seçeneklerdir.

Obezite nedir sorusunun en basit cevabı “çok fazla vücut yağına olmak” olarak verilebilir. Ancak obezite, fazla kilolu olmaktan farklıdır, bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Bir kişinin ağırlığının, boyu için sağlıklı kabul edilenden daha büyük olduğu anlamına gelir. Yani obezite, kullandığınızdan daha fazla kalori aldığınızda zamanla meydana gelen bir hastalıktır. Ancak alınan kalori ve harcanan kalori arasındaki denge kişiden kişiye değişir. Kilonuzu etkileyebilecek faktörler arasında genetik yapınız, aşırı yemeniz, yüksek yağlı yiyecekler yemeniz ve fiziksel olarak aktif olmamanız vardır.

Obezite diyabet, kalp hastalığı, felç, artrit ve bazı kanser riskinizi artırır. Obeziteniz varsa, kilonuzun %5 ila %10’unu kaybetmek bile bu hastalıkların bazılarını geciktirir veya önler. Örneğin, 150 pound ağırlığındaysanız, bu 8 ila 15 kilo vermek anlamına gelir.

Obeziteyi önlemenin başlıca yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Daha sağlıklı yiyecek ve içecek tüketmek (tam tahıllar, meyveler ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein kaynakları)
 • Sağlıksız yiyecekleri sınırlamak (rafine tahıllar ve tatlılar, patates, kırmızı et, işlenmiş et ve şekerli içecekler)
 • Fiziksel aktivite ve sporu artırmak
 • Televizyon başında veya oturarak geçirilen süreyi kısaltmak
 • Sağlıklı uyku düzenine sahip olmak
 • Stresi hayat düzeninden uzaklaştırmak

Obezite Sebepleri Nelerdir?

Obezite nedir sorusunu cevaplarken sebeplerine de inmemiz gerekiyor. Başlıca obezite sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Fast food. Yüksek oranda işlenmiş gıdaların diyetin temeli olduğu topluluklarda ve ailelerde, çok fazla kalori tüketmek kolaydır. Bu yiyecekler şeker ve yağ bakımından yüksek, lif ve diğer besin maddelerince düşük olduğundan sizi daha acıktırır. Ayrıca içerikleri, bağımlılık yapan yeme alışkanlıklarını teşvik eder. Bazı topluluklarda, hem maliyet hem de erişim nedeniyle bunlar hazır bulunan tek gıda türü olur.
Şeker. Gıda endüstrisi sağlığımızı korumak için tasarlanmamıştır. Bağımlısı olacağımız ve daha fazlasını almak isteyeceğimiz ürünleri satmak için tasarlanmıştır. Bu ürün listesinin başında, besin değeri olmayan ve çok fazla kalorisi olan tatlılar ve şekerli içecekler gelir.
Pazarlama ve Reklamcılık. Yaygın reklamlar, bizim en az ihtiyacımız olan ama endüstrinin en çok satın almamız için bize ihtiyacı olan işlenmiş gıdaları, tatlıları ve şekerli içecekleri zorluyor.
Psikolojik faktörler. Can sıkıntısı, yalnızlık, kaygı ve depresyon modern toplumda sık görülen durumlardır ve hepsi aşırı yemeye yol açar. Özellikle beynimizdeki zevk merkezlerini harekete geçiren belirli yiyecek türlerini, yani kalorisi daha yüksek olan yiyecekleri yemeye yol açabilirler. Ayrıca daha iyi hissetmek için yemek yemek, ilkel bir insan içgüdüsüdür. Yiyecek bulmak için evrimleştik ve evrim, Batı toplumlarının şimdi sahip olduğu yiyecek bolluğunu yakalayamadı.
Hormonlar. Hormonlar açlık ve tokluk sinyallerimizi düzenler. Bunun yanında stres ve uyku eksikliği gibi yaygın şeyler ve genetik varyasyonlar gibi daha az yaygın şeyler de dahil olmak üzere birçok şey bu düzenleyici süreçleri bozar. Hormonlar, daha fazla kaloriye ihtiyacınız olmadığında bile daha fazla yiyecek istemenize neden olur. Yeterince sahip olduğunuzu söylemeyi zorlaştırabilirler.
Bazı ilaçlar. Diğer durumları tedavi etmek için aldığınız ilaçlar kilo alımına katkıda bulunur. Antidepresanlar, steroidler, nöbet önleyici ilaçlar, diyabet ilaçları ve beta blokerler bunların arasındadır.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite nedir sorusundan sonra en çok sorulan sorulardan biri de obezite belirtileri nelerdir sorusu. Bu hastalığın belirtileri sadece aşırı vücut yağı ile sınırlı değildir. Cilt sorunları, nefes darlığı, uyku sorunları ve daha fazlası obezitesi olan birini daha kötü etkiler. Bazı belirtiler, belirli hastalıklara ve bozukluklara yakalanma riskinizi artırır. Bazı durumlarda, bunlar yaşamı tehdit edici veya hatta ölümcül olur.

Amerikan Tabipler Birliği, obeziteyi teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görmektedir. Çünkü obezitesi olan insanlar arasında yaygın olan semptomlardan kaynaklanmaktadır.

Yetişkinlerde Yaygın Obezite Belirtileri

Yetişkinlerde obezitenin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Özellikle bel çevresinde aşırı vücut yağı
 • Nefes darlığı
 • Normalden daha fazla terleme
 • Horlama
 • Uyku problemi
 • Cilt sorunları
 • Kilo almadan önce kolayca yapılabilen basit fiziksel görevleri yerine getirememe
 • Hafif ila aşırı arasında değişebilen yorgunluk
 • Ağrı, özellikle sırt ve eklemlerde
 • Özsaygıda azalma, depresyon, utanç duygusu ve sosyal izolasyon gibi çeşitli psikolojik sorunlar

Çocuklarda Yaygın Obezite Belirtileri

Çocuklarda obezitenin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Yağ dokusu birikintileri
 • Kalçalarda ve sırtta çatlaklar
 • Acanthosis nigricans (boyun ve diğer bölgelerdeki koyu kadifemsi cilt)
 • Fiziksel aktivite ile nefes darlığı
 • Uyku apnesi
 • Kabızlık
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 • Kendine güvensizlik
 • Kızlarda erken ergenlik – erkeklerde geç ergenlik
 • Düztabanlık veya çıkık kalça gibi ortopedik problemler

Obezite Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Beden kitle indeksini (BMI-BKİ) genellikle obeziteyi teşhis etmek için kullanırız. BKİ’yi hesaplamak için kilogram cinsinden ağırlığı, metre cinsinden uzunluğun karesine böleriz. Tekrarlamakta fayda var ki kilo ve yağ oranı obezite için tek gösterge değildir.

BKİKilo Durumu
18.5 altıZayıf
18.5-24.9Normal
25.0-29.9Kilolu
30.0-34.9Obez
35.0 ve üstüMorbid Obez

Obezite Nedir ve Zararları Nelerdir?

Obez olan kişilerde birçok sağlık problemleri görülmektedir.

 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya kalbin tüm vücuda kan pompalamak için çok çalışması nedeniyle meydan gelen çeşitli kalp hastalıkları
 • Kolesterol sorunları ve atardamarları tıkayabilen yağ birikintileri. Bu sorunlar inme, kalp krizi ve diğer komplikasyonlara yol açar.
 • Vakaların yaklaşık %50’sinde doğrudan obezite ile bağlantılı olan tip 2 diyabet
 • Vakaların yaklaşık %40’ında obezite ile bağlantılı olan bazı kanser türleri
 • Astım, ayrıca daha fazla hastaneye yatış ve ilaç kullanımına yol açan daha kötü astım semptomları
 • Sadece obezitesi olan bazı kişilerde bulunan benzersiz bir astım türü olan “obez astımı
 • Kronik yüksek tansiyondan kaynaklanan böbrek hasarına bağlı böbrek hastalığı
 • Eklemler, kemikler ve kaslar üzerindeki aşırı zorlamadan kaynaklanan osteoartrit
 • BKİ tablosunda her adımda %7 daha olası hale gelen safra kesesi hastalığı
 • Boyun ve dildeki hava yollarını tıkayan yağ birikintilerinden meydana gelen uyku apnesi
 • Hiatal herni ve mide ekşimesi

Kimler Obez Sayılır?

Yukarıda da belirttiğim gibi obezitenin birçok nedeni ve belirtisi var. Eğer BKİ değeriniz önerilen seviyenin üstündeyse ve diğer obezite belirtilerden bazılarını taşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Daha sonra da bir uzman diyetisyen eşliğinde online diyet sürecine girmelisiniz.

Morbid Obezite Nedir?

Morbid obezitenin net tanımı çok önemlidir çünkü bu tanım aşırı kilolu kişiler için tedavi seçeneklerinin seçiminde doktorlara rehberlik etmek için kullanılır. Genel olarak hastaların kiloları ideal vücut ağırlığının 35 ila 45 kilo üzerindeyse, genellikle morbid obez olarak kabul edilirler.

Morbid obeziteyi teşhis etmenin daha yaygın olarak kabul edilen ve daha kesin bir yolu vücut kitle indeksidir (BKİ). 40’ın üzerinde bir BKİ, bir kişinin morbid obez olduğunu ve bu nedenle bariatrik cerrahi için aday olduğunu gösterir. Bariatrik cerrahi, yaşamı tehdit eden kardiyopulmoner problemlerden, diyabetten veya aşağıda listelenen diğer tıbbi sorunlardan muzdarip olan BKİ’si 35 ila 40 arasında olan kişiler için bir seçenek olur. Ancak diğer obezite tedavilerinde olduğu gibi, başarılı sonuçlar motivasyon ve davranıştan etkilenir.

Obez olan kişilerde diğer çeşitli hastalıkların oranı da daha yüksektir. Kilo arttıkça hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve erken ölüm gibi sorunların ihtimali önemli ölçüde artar. Ayrıca yapılan araştırmalar 25 ila 35 yaş arasındaki morbid obez erkeklerin, aynı yaştaki normal kilolu insanlara kıyasla erken ölme riskinin 12 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Obezite Kaç Kiloda Başlar Bebeklerde?

Çocuklarda da belirli şartlar altında obezite hastalığı oluşma riski vardır. Eğer çocuğunuz yukarıda belirtmiş olduğum çocuklarda onezite belirtilerinden bir veya birkaçını taşıyorsa bir doktora görünmeniz doğru olacaktır.

Online Diyetisyen Obezitede Yardımcı Olur mu?

Obezitenin üstesinden gelmenin en iyi yollarından biri tabii ki de diyet yapmaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Aslında cevap çok basit. Uzman bir diyetisyenden yardım alacaksınız. Online diyetisyen hizmeti verirken yardımcı olduğum danışanların büyük bir bölümünü obez kişiler oluşturuyor. Etkin bir online diyet süreci ile sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo vermenin yolunu açıyoruz.

Obezite Nedir: Online Diyet ve Obezite

Obezite bu yüzyılın en büyük sağlık problemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında değişen beslenme düzenleri, artan fast food tüketimi ve egzersiz eksikliği gibi durumlar obeziteyi tetikliyor. Obezitenin üstesinden gelmek için ise diyet yapmak şart. Online diyet bu noktada çok doğru bir seçenek. Çünkü obezite fiziksel olduğu gibi psikolojik sorunlara da yol açıyor ve online diyet sürecinde günlük takip ve iletişim obezite hastası kişiler için ekstra motivasyon sağlıyor.

Obezite Nedir?

Obezite Nedir?” için bir görüş

Yorumlar kapalı.

Başa dön