Esra Aktan ile Online Diyet

Aralıklı Oruç & IF (Intermittent Fasting)

Aralıklı Oruç & IF (Intermittent Fasting)

Aralıklı oruç diyeti, gün içerisinde belirli zaman aralıklarında besin tüketiminde sınırlamaların yapıldığı beslenme programıdır ve uygulaması kolaydır. Bu diyette yemeği ne zaman yiyeceğimize karar veririz. Online diyetisyen hizmeti verirken sıkça önerdiğim bu sistem hakkında size detaylı bilgi vereceğim.

Aralıklı Oruç Diyeti (Intermittent Fasting) Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç nedir, nasıl yapılır sorusunu cevaplayacak olursak, öncelikle bu diyetin bize uygun olup olmadığını öğrenmeliyiz. Bu diyet nispeten uzun süreli açlık içerdiğinden herkese uygun olmama durumu mevcuttur. Diyetin size uygun olup olmadığını saptadıktan sonra sizden anamez formu doldurmanızı istiyoruz. Bu formda size ve sağlığınıza yönelik ayrıntılı bilgi ediniyoruz. Kan tahlili de eğer isterseniz gönderebiliyorsunuz. Daha sonra hangi yöntemi uygulayacağımza karar veriyoruz.

Aralıklı Oruç Diyet Yöntemleri Nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti yöntemleri, birkaç farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden yaşam tarzınıza en doğru olanı online diyet sürecinde birlikte seçiyoruz. Aralıklı oruç çeşitleri üç temel şekilde yapılmaktadır:

 • 16/8 Yöntemi: Bu yöntemde günde 16 saat açlık sürecinde şekersiz çay, kahve ve su dışında herhangi kalori içeren bir besin tüketmeyiz. Yemek yeme süremizi geriye kalan 8 saatle sınırlandırırız. 16/8 yöntemi diğer yöntemlere göre daha pratik ve sürdürülebilirdir.
 • Ye-Dur-Ye Yöntemi: Haftada bir veya iki gün tükettiğiniz bir öğün sonrası 24 saat açlık gerektiren yöntemdir. Tek öğün beslenme olarak da ifade edebiliriz.
 • 5/2 Yöntemi: Haftanın 5 gününde normal olarak beslenilmektedir. Ardışık olmayan 2 günde yaklaşık 500-600 kalori gibi kısıtlı bir kalori tüketilmektedir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Belirli bir aralıkta uygulanan sistematik açlık sağlığa çeşitli faydalar sağlar. Bunlarıdan bazıları şunlardır:

 • Hücre yenilenmesi hızlanır ve yaşlanmanız gecikir.
 • Beyin hücrelerinin korunmasını sağlar ve daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca nörolojik hastalıkları da önler.
 • Kan şekeriniz ve insülin seviyesini düşer ve diyabet riskiniz azalır.
 • Gece açlığı sayesinde karın bölgesindeki yağ yakımınız hızlanır.
 • Vücut hasarlı hücrelerin temizlenmesi anlamına gelen otofajiyi sağlar ve böylece kanser gibi birçok hastalık için tedavi edicidir.
 • Her bir lokma besin tükettiğinizde insülin salgılarsınız. Az ve öz öğünler tükettiğinizde sürekli insülin salgılanmaz ve açlık hissiniz azalır.
 • Kötü kolesterol ve trigliserit düzeyiniz azalır ve kalp damar hastalıkları riskiniz azalır.
 • Uzun süreli açlıkla beraber vücut yağ yakarsınız ve kilo vermeniz kolaylaşır.

aralıklı oruç if diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti Neden Diyetisyen Kontrolünde Yapılmalıdır?

Aralıklı oruç (IF) diyeti uygulama şekli nedeniyle zaman zaman riskli bir diyet çeşididir. Birçok diyet çeşidinde olduğu gibi bu diyet de uzman bir diyetisyen ile uygulanmalıdır. Uzun süreli açlık birçok hastalıkta istenmeyen bir durumdur ve bilinçsiz uygulama size zarar verir. Online diyet sürecinde günlük hatta öğünlük takip olduğu için herhangi bir sorun yaşama şansınız oldukça düşüktür.

Online Diyetisyen ile Aralık Oruç Diyeti & IF (Intermittent Fasting)

Aralıklı oruç diyetini ben de danışanlarımla sıklıkla uygulamaktayım. Eğer kişinin bu konuyla engel olabilecek bir sağlık sıkıntısı yoksa tercih ettiğimiz bir yöntemler arasındadır. Ancak özellikle bu diyeti uygularken bir uzman eşliğinde uygulamak önemli çünkü sadece zaman sınırlaması yaparak diyetin içeriği konusuna dikkat etmemek faydadan çok zarara neden olabilmektedir. Çünkü bu diyeti planlarken bir kalori dengesi ve diyet içeriği de önemli ve bunu planlıyorum ve aynı zamanda kişinin saat aralıklarını belirliyorum. Özellikle bu belirtmiş olduğum 16'ya 8 gibi yöntemlerde aşama aşama geçiş sağlıyoruz. Aniden değişim bazı danışanlarım için zorlayıcı olabiliyor. Bu konuda da özellikle uzman eşliğinde ilerlemek sizler için daha faydalı olacaktır.

Aralık Oruç Diyeti & IF (Intermittent Fasting) Yapmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Aralıklı oruç diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle bir uzman eşliğinde yapmalısınız. Online diyet çeşitleri arasında yer alan bu diyeti birçok danışanıma uygulamaktayım. Yaptığımız günlük takiplerle çok güzel sonuçlara ulaşıyoruz. Siz de sağlıklı bir aralıklı oruç diyeti süreci yaşamak için benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için online diyet sayfamızı ziyaret edebilir, randevu sayfasından ücretsiz ön görüşme için mesaj gönderebilir veya sağ altta bulunan telefon ve whatsapp bağlantılarından direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Aralık Oruç Diyeti & IF ( Intermittent Fasting) Kimler Yapamaz?

  Hamileler, emziren anneler, yeme bozukluğu olanlar, kontrol edilmemiş kan şekerine sahip olanlar ve çocuklar için güvenli değildir. Ayrıca hastalığı olanlar bu diyeti uygulamadan önce mutlaka diyetisyenlerine ve doktorlarına danışmalıdır. Kontrolsüzce uygularsak sağlığa faydasından çok zarara neden olabiliriz.

 • Aralık Oruç Diyeti & IF (Intermittent Fasting) Neler Yasaktır?

  Bu diyet çeşidinde belirli bir gıda sınırlaması yapmamaktayız. Kişinin sağlık durumu ve varsa hastalıklarına göre çeşitli kısıtlamalar yapabiliyoruz. Burada anamnez formu ve kan tahlil sonuçlarından faydalanıyoruz.

 • Aralık Oruç Diyeti Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

  Her diyette olduğu gibi aralıklı oruç diyetinde de süreç tamamen kişiye özeldir. Kişiye özel hazırladığımız programlarla süreci takip ederek bir plan sürdürüyoruz. Genel olarak ilk 2 haftada sonuçları almaya başlıyoruz ve birinci ayın sonundan itibaren süreci daha etkin yönetebiliyoruz. Ancak yukarı belirttiğimiz gibi süreç tamamen kişiye özel ilerliyor.

 • Aralıklı Oruç Diyetinde Kalori Kısıtlaması Var mı?

  Bu diyette bir kalori kısıtlaması yapmıyoruz. 5/2 yönteminde sağlık sınırlarınızı zorlamadan belirli bir kalori belirlenebilir. Onun dışında kişinin ihtiyaçları ve sağlık durumuna göre belirli bir kalori aralığı belirliyoruz. Devamında da mümkün olan en sağlıklı bir şekilde diyet sürecini sürdürmesini sağlıyoruz.

 • Aralıklı Oruç Diyetinde Kaç Saat Sonra Yağ Yakımı Başlar?

  Aralıklı oruç diyeti yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bunun nedeni aç kalınan süre içerisinde vücudun enerji olarak depo yağları kullanmasıdır. Bu diyette 14-16 saat herhangi bir besin tüketilmemesi yağ yakmak için yeterli bir süredir.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın