Esra Aktan ile Online Diyet

Diyabet Diyeti

Diyabet Diyeti

Diyabet diyeti, diyabet hastalarına özel hazırlanan diyettir. Diyabet, pankreasın yeterince insülin üretmemesi veya ürettiği insülinin yeterli kalitede olmaması ile ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. İnsülin, glikozun hücrelere taşınmasından ve glikojene dönüştürülmesinden karaciğere sorumludur. Sistem başarısız olursa, diyabet adı verilen aşırı kan şekeri oluşur. Online diyet hizmetlerim arasında diyabet diyeti de bulunmaktadır.

İyi bir diyabet diyeti olmadan, yüksek kan şekeri seviyeleri aşağıdaki gibi semptomlara yol açabilir:

  • Bulanık görüş
  • Aşırı susuzluk
  • Kilo kaybı
  • Tükenmişlik

Diyabet Tipleri

Tip 1 Diyabet:

Görüldüğü en sık yaşlar çocukluk, ergenlik ve yetişkin yaşamının ilk yıllarıdır. Aile öyküsü olup olmadığına bakılmaksızın, genellikle aniden ve birçok kez ortaya çıkar. Tip I diyabet, insülin üreten pankreas hücrelerinin ilerleyici yıkımından kaynaklanır. Bu durumlarda insülin, hastalığın başlangıcından itibaren suni olarak uygulanmalıdır.

Tip 2 Diyabet:

Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar ve bir öncekinden yaklaşık on kat daha sıktır. Genel bir kural olarak, ailedeki diğer kişilerin de acı çekmesi veya acı çekmesi durumu vardır. Düşük insülin üretimi ile birlikte hücre tarafından söz konusu maddenin yetersiz kullanımından kaynaklanır. Hangi kusurun baskın olduğuna bağlı olarak, hastanın antidiyabetik haplarla veya bazı durumlarda her ikisinin bir kombinasyonu olan insülinle tedavi edilmesi gerekecektir.

Tip 2 diyabetin herhangi bir semptomu olmadığından ve yavaş geliştiğinden, kan şekeri yüksek olan bazı kişiler tamamen asemptomatiktir. Erken teşhis diyabetin komplikasyonlarını önleyebilir veya geciktirebilir.

Gestasyonel

Diğer şeker hastalığı türleri gibi kontrol altına alınabilir. Hamilelik sırasında, insülin enerji depolarını artırmak için artar . Bazen bu artış olmaz ve gebelik diyabetine neden olmaktadır. Ayrıca hiçbir semptomu yoktur. Tespit neredeyse her zaman 24 haftalık gebeliğin ardından tüm hamile kadınların yaptığı rutin analizlerden sonra gerçekleştirilmektedir.

diyabet diyeti nedir

Diyabet Diyeti ve Online Diyet

Diyabetin tedavisi yoktur. Bu nedenle bir ara diyabet risk testi yaptırmak uygun olacaktır. Tedavi , kan şekerini kontrol altına almak, semptom ve sorunları önlemek için ilaçlar, diyet ve egzersizden oluşur.

Diyabet kontrolü için iki temel konu şunlardır:

Egzersizle birlikte diyet, diyabet kontrolünün temel direklerinden biridir. Diyabetik diyetin tatsız ve aşırı kısıtlayıcı bir diyet olduğu efsanesini bir kenara bırakmalıyız. Bu doğru değil, diyabetik bir kişi hemen hemen her şeyi yiyebilmektedir. Sadece öğünlerin miktarına ve besin ögeleri açısından dengeli olmasına dikkat etmek gerekir. Özellikle glisemik indeksi, diyabet kontrolünde çok önemlidir. Düşük glisemik indeksli beslenme kan şekerinin hızlı yükselmesi engeller. Ayrıca diyabetli birey için diyete ek olarak egzersiz, fazla kan şekerini dengelemek için önemlidir