Esra Aktan ile Online Diyet

Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?
 • 26 October 2022

Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat nedir sorusu diyet yapmayı düşünen insanların sıkça sorduğu bir sorudur. En temel gıda bileşenlerinden biri olan karbonhidratları bu yazımda size tanıtacağım.

Hadi başlayalım!

Karbonhidrat Nedir?

Karbonhidrat, bir şeker molekülüdür. Proteinler ve yağlar ile birlikte karbonhidratlar, yiyecek ve içeceklerde bulunan üç ana besin maddesinden biridir. Vücudunuz karbonhidratları glikoza ayırır. Glikoz veya kan şekeri, vücudunuzun hücreleri, dokuları ve organları için ana enerji kaynağıdır. Vücudunuz glikozu hemen kullanır veya daha sonra kullanmak üzere karaciğer ve kaslarda depolar.

Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

Yediğiniz gıdalardaki karbonhidratların çoğu, kan dolaşımına girmeden önce sindirilir ve glikoza parçalanır.

Kandaki glikoz vücudunuzun hücrelerine alınır ve hücresel solunum olarak bilinen bir dizi karmaşık süreçle adenozin trifosfat (ATP) adı verilen bir yakıt molekülü üretmek için kullanılır. Hücreler daha sonra çeşitli metabolik görevleri güçlendirmek için ATP’yi kullanır.

Vücuttaki çoğu hücre, diyet karbonhidratları ve yağlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan ATP üretir. Ancak bu besinlerin karışımını içeren bir diyet yapıyorsanız, vücut hücrelerinin çoğu birincil enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanmayı tercih edecektir.

Sonuç olarak, karbonhidratların temel işlevlerinden biri vücudunuza enerji sağlamaktır. Hücreleriniz, hücresel solunum adı verilen bir süreçle karbonhidratları yakıt molekülü ATP’ye dönüştürür.

Karbonhidrat Çeşitleri Nelerdir?

Genel anlamda üç çeşit karbonhidrat vardır. Bunları şeker, nişasta ve lifler olarak sıralayabiliriz.

Şekerler

Şekerler, en temel formda oldukları için basit karbonhidratlar olarak da adlandırılırlar. Şekerdeki şeker, tatlılar, işlenmiş gıdalar veya gazlı içecekler gibi gıdalara eklenebilirler. Ayrıca meyvelerde, sebzelerde ve sütte doğal olarak bulunan şeker türlerini de içerirler.

Nişasta

Birbirine dizilmiş çok sayıda basit şekerden oluşan karmaşık karbonhidratlardır. Vücudunuzun nişastaları enerji için kullanmak için şekerlere ayırması gerekir. Ekmek, tahıl ve makarna nişasta kaynakları arasındadır. Ayrıca patates, bezelye ve mısır gibi bazı sebzeler de nişasta içerir.

Lif

Aynı zamanda karmaşık bir karbonhidrattır. Vücudunuz çoğu lifi parçalayamaz, bu nedenle lifli yiyecekler yemek, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve fazla yeme olasılığınızı azaltır. Lif oranı yüksek diyetlerin başka sağlık yararları da vardır. Kabızlık gibi mide veya bağırsak problemlerini önlemeye yardımcı olabilirler. Ayrıca kolesterol ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilirler. Lif, meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, fasulye ve kepekli tahıllar dahil olmak üzere bitkilerden gelen birçok gıda lif içerir.

karbonhidrat nedir ne işe yarar

Karbonhidrat Yararları Nelerdir?

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynağıdır: Beyninizi, böbreklerinizi, kalp kaslarınızı ve merkezi sinir sisteminizi beslemeye yardımcı olurlar. Örneğin lif, sindirime yardımcı olan, tok hissetmenize yardımcı olan ve kan kolesterol seviyelerini kontrol altında tutan bir karbonhidrattır. Vücudunuz, diyetinizde yeterli karbonhidrat almadığınızda kullanmak için kaslarınızda ve karaciğerinizde ekstra karbonhidrat depolayabilir. Karbonhidrat eksikliği olan bir diyet, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü, mide bulantısı, kabızlık, ağız kokusu ve vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir.

Karbonhidrat Zararları Nelerdir?

Aşırı karbonhidrat tüketimi her gıda bileşeninde olduğu gibi çeşitli sorunlara yol açar. Aşırı karbonhidrat tüketiminin neden olabileceği sorunların başlıcaları şunlardır:

 1. Kilo alma
 2. Yüksek kan şekeri
 3. Yorgunluk
 4. Yüksek kolesterol
 5. Yüksek insülini
 6. Cilt sorunları
 7. Yüksek trigliseritler
 8. Tatlı yeme isteği
 9. Kabızlık ve şişkinlik
 10. Bozuk sindirim sistemi

Tüm karbonhidratların sağlıksız olduğu sonucuna varmadan önce, bunun tamamen kaynağa ve miktara bağlı olduğunu dikkate almamız gerekmektedir.

Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

Günlük hayatta tükettiğimiz birçok gıda karbonhidrat içerir. Karbonhidrat içeren başlıca gıdalar şunlardır:

 • Ekmek, erişte, makarna, kraker, tahıl gevrekleri ve pirinç gibi tahıllar
 • Elma, muz, çilek, mango, kavun ve portakal gibi meyveler
 • Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • Kuru fasulye, mercimek ve bezelye dahil baklagiller
 • Kek, kurabiye, şekerleme ve diğer tatlılar gibi atıştırmalık yiyecekler ve tatlılar
 • Meyve suları, normal gazlı içecekler, meyve içecekleri, spor içecekleri ve şeker içeren enerji içecekleri
 • Patates, mısır ve bezelye gibi nişastalı sebzeler

Et, balık, kümes hayvanları, bazı peynir türleri, kuruyemişler ve yağlar gibi yiyecekler çok fazla karbonhidrat içermez.

Hangi Karbonhidratlar Tüketilmelidir?

Vücudunuza enerji vermek için karbonhidrat yemeniz gerekir. Ancak sağlığınız için doğru karbonhidrat türlerini yemek önemlidir:

 • Tahıl yerken, rafine tahılları değil, çoğunlukla tam tahılları seçin.
 • Tam tahıllar, tam buğday ekmeği, esmer pirinç, tam mısır unu ve yulaf ezmesi gibi gıdalardır. Vitaminler, mineraller ve lif gibi vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin sağlarlar. Bir üründe çok fazla tam tahıl olup olmadığını anlamak için paketin üzerindeki içerik listesine bakın ve tam tahılın listelenen ilk birkaç öğeden biri olup olmadığına bakın.
 • Rafine tahıllar, tahılların bir kısmı çıkarılmış gıdalardır. Bu aynı zamanda sağlığınız için iyi olan bazı besin maddelerini de ortadan kaldırır.
 • Bol lifli yiyecekler yiyin. Gıda paketlerinin arkasındaki Besin Değerleri etiketleri, bir ürünün ne kadar lif içerdiğini gösterir.
 • Çok fazla şeker içeren yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Bu yiyecekler çok kaloriye sahip olabilir, ancak fazla besleyici olmayabilir. Fazla şeker tüketirseniz kan şekeriniz yükselir ve kilo alabilirsiniz. Bir yiyecek veya içecekte şeker eklenip eklenmediğini, yiyecek paketinin arkasındaki Besin Değerleri etiketine bakarak anlayabilirsiniz. Size o yiyecek veya içecekte ne kadar toplam şeker ve ilave şeker olduğunu söyler.

Karbonhidratlar Kilo Aldırır mı?

Karbonhidratlar kilo aldırmaz. Kilo almak, karbonhidrat yemenin değil, çok fazla kalori almanın doğrudan sonucudur. Gerçek şu ki, karbonhidrata ihtiyacınız var.

Evet, vücudunuzun tam anlamıyla düzgün çalışması için karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Karbonhidratlar vücudunuz için hayati bir enerji kaynağıdır, kaslarınızı besler ve ruh hali, hafıza ve daha fazlasıyla ilgili beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynarlar.

Vücudunuzu bu şekerlerden mahrum bırakmak hoş olmayan yan etkilere yol açabilir. Eğer karbonhidratları diyetinizden çıkarırsanız, muhtemelen aşırı yorgunluk, halsizlik, enerji eksikliği hissedersiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın