Esra Aktan ile Online Diyet

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?
  • 26 October 2022

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün faydaları nelerdir sorusunu cevaplayacağım bu yazımda süte dair aradığınız her sorunun cevabını bulacaksınız. Online diyet sürecinin önemli bir parçası olan sütün faydaları hem kilo alma hem de kilo verme sürecinde önemli katkı sağlıyor. Öyleyse gelin online diyetisyen hizmeti verirken mutlaka programlara dahil ettiğim süte dair ayrıntılara inelim.

Süt Nedir?

Süt, memelilerin meme bezlerinde vardır. Yaşamlarının ilk aylarında yeni doğan bebeklerini beslemek için kullandıkları oldukça besleyici bir sıvıdır. Bu yazıda genel olarak inek sütüne odaklanacağız.

İnek sütünden peynir, krema, tereyağı ve yoğurt gibi çok çeşitli gıda ürünleri yapılır. Bu gıdalara süt veya süt ürünleri denir ve modern beslenmenin önemli bir parçasıdır. Bu makalede size inek sütü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağım.

Süt zengin bir protein kaynağıdır – her 30 mL’de bu besinden yaklaşık 1 gram sağlar. Sütteki proteinler, sudaki çözünürlüklerine göre iki gruba ayrılır. Her iki süt proteini grubunun da yüksek oranda esansiyel amino asitler ve iyi sindirilebilirlik ile mükemmel kalitede olduğu kabul edilir.

  • Çözünmeyen süt proteinlerine kazein denir.
  • Çözünür süt proteinlerine peynir altı suyu proteinleri denir.

Doğrudan ineklerden elde edilen tam yağlı süt yaklaşık %4 yağ içerir. Sütteki karbonhidratlar esas olarak sütün yaklaşık %5’ini oluşturan basit şeker laktoz formundadır. Sindirim sisteminizde laktoz, glikoz ve galaktoza ayrılır. Bunlar kan dolaşımınıza emilir, bu noktada karaciğeriniz galaktozu glikoza dönüştürür. Bazı insanlar laktozu parçalamak için gereken enzimden yoksundur. Bu duruma laktoz intoleransı denir.

Süt, yavruların ilk aylarında büyümesini ve gelişmesini sürdürmek için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda, insanların ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besini sağlar ve bu da onu mevcut en besleyici gıdalardan biri yapar.

Yeni doğmuş bir buzağının gelişimi için önemli olan inek sütünde doğal olarak 50’den fazla farklı hormon vardır. Emziren annelerin de sütlerin de bu doğrultuda yararlı içerik vardır.

sütün faydaları

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün faydaları vücuda çeşitli şekillerde etki eder. Aşağıdaki sütün çeşitli faydalarını sıraladım:

Kemik sağlığı

Süt, D vitamini ve kalsiyum sağladığı için kemikler için iyidir. Ayrıca osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

Beyin sağlığı

Bazı araştırmacılar, daha fazla süt ürünü tüketen yaşlı yetişkinlerin beyinlerinde güçlü bir antioksidan olan glutatyon miktarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Günde üç porsiyon süt ve süt ürünleri tüketenlerin antioksidan seviyeleri, günde yarım porsiyondan az tüketen yetişkinlere göre yaklaşık %30 daha yüksekti.

Tansiyon ve kalp sağlığı

AHA’ya göre, daha yüksek bir potasyum alımı ve daha düşük bir sodyum alımı, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için önemlidir. 2014 yılında bilim adamları, 90.000’den fazla menopoz sonrası kadının verilerine baktıktan sonra bulgularını yayınladılar. En fazla potasyum tüketen kadınların yaklaşık %25’inde herhangi bir inme türü için %21 ve iskemik inme riski %27 daha düşüktü. Bununla birlikte, tam yağlı süt ürünlerindeki doymuş yağ, ateroskleroz ve kalp hastalığı riskini bazen artırır. Bu nedenle inme veya kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişiler yağsız veya az yağlı sütü tercih etmelidir.

Depresyon

Yeterli D vitamini seviyeleri, ruh hali, iştah ve uyku ile ilişkili bir hormon olan serotonin üretimini destekler. 2019 meta-analizinin bulguları, D vitamini takviyesinin majör depresyonu olan kişilerin semptomlarını yönetmelerine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kas geliştirme ve kilo kaybı

Bardak başına yaklaşık 8 g sağlayan süt, vücut dokularını onarmak ve yağsız kas kütlesini korumak veya arttırmak için gerekli olan iyi bir protein kaynağıdır. Yeterli miktarda protein içeren bir diyet yara iyileşmesini hızlandırır ve kas kütlesinde artışa neden olur. Ayrıca kilo kaybını teşvik eder, ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Kilo vermek isteyenler yağsız veya az yağlı sütü tercih etmeli ve tam yağlı süt tüketiyorlarsa günlük toplam kalori alımlarına dikkat etmelidirler.

Her Gün Süt İçmek Faydalı Mı?

Laktoz intoleransı veya süt ürünlerine alerjiniz yoksa, her gün normal bir bardak sütün tadını çıkarmanız sorun değil. Kemik sağlığını iyileştirmekten bilişsel gerilemeyi azaltmaya yardımcı olmaya kadar, süt içmek ve diğer süt ürünlerini diyetinize dahil etmek bazı sağlık yararları sağlar.

Bir İnsan Günde Ne Kadar Süt İçmeli?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan insan günde 1 litreye kadar süt tüketir. Ancak çeşitli sağlık sorunları olan insanların diyetisyenlere ve doktorlarına danışmaları daha doğru olacaktır.

Sütün Zararları Nelerdir?

Sütün faydaları yanında sağlığa olumsuz etkileri karmaşıktır. İçindeki bazı bileşenler oldukça faydalıdır, diğerleri ise bazen olumsuz etkilere sahiptir.

Laktoz intoleransı

Laktoz veya süt şekeri, sütte bulunan ana karbonhidrattır. Sindirim sisteminizde alt birimlerine (glikoz ve galaktoz) ayrılır. Bununla birlikte, bazı insanlar çocukluktan sonra laktozu tamamen sindirme yeteneğini kaybeder. Dünya nüfusunun yaklaşık %75’inde laktoz intoleransı vardır. Ancak laktoz intoleransı olan kişilerin oranı genetik yapıya bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterir.

Süt alerjisi

Süt alerjisi yetişkinlerde nadirdir, ancak küçük çocuklarda daha sık görülür. Alerjik semptomlara çoğunlukla alfa-laktoglobulin ve beta-laktoglobulin adı verilen peynir altı suyu proteinleri neden olur, ancak bunlar kazeinlerden de kaynaklanır. Süt alerjisinin başlıca belirtileri deri döküntüsü, şişme, solunum sorunları, kusma, ishal ve dışkıda kandır.

Akne

Süt tüketimi özellikle yüz, göğüs ve sırtta sivilcelere neden olan akne ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek süt tüketiminin, akne görünümünde rol oynadığı düşünülen bir hormon olan IGF-1 düzeylerini artırdığı bilinmektedir.

Süt ve kanser

Birçok gözlemsel çalışma, süt ve kanser riski arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bununla birlikte, makul sayıda çalışma, süt tüketiminin erkeklerde prostat kanseri riskini artırabileceğini göstermektedir. Tersine, çok sayıda çalışma, süt tüketimi ile daha düşük kolorektal kanser riski arasında bir bağlantı bulmuştur.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın