Esra Aktan ile Online Diyet

Sigara Kilo Aldırır Mı?

Sigara Kilo Aldırır Mı?
  • 26 October 2022

Sigara Kilo Aldırır Mı?

Sigara kilo aldırır mı ve sigara kilo verdirir mi soruları sigara tiryakileri tarafından sıkça sorulan sorular arasında. Sağlığa çok zararlı olan sigaranın sağlıklı beslenmede yeri yoktur. Ayrıca kilo alıp vermeye direkt etki etmesi de mümkün değildir. Sadece sigara alışkanlığı yüzünden meydana gelen durumlar bazen kilo alıp vermeyi etkilemektedir. Online diyet sürecinde de sigara içen birçok danışmanım var. Bizim asıl amacımız sigara kilo aldırır mı verdirir mi konularına değil sigarayı düzgün beslenme ile nasıl bırakabiliriz üzerine oluyor.

Sigara Nedir?

Sigara, kağıda veya tütün içermeyen başka bir maddeye sarılmış, kıyılmış veya öğütülmüş tütünün sarılmış olduğu üründür. Bir sigara içmek için, ucu yakılır ve duman solunur. Üretilen birçok sigaranın da bir ucunda, sigara dumanında bulunan bazı toksik kimyasalları tutması amaçlanan filtreler bulunur. Sigara içmek nikotin bağımlılığına yol açar ve kanser, kalp hastalığı, felç ve ölüm gibi ciddi sağlık riskleriyle bağlantılıdır. Sigara içmeyenler için bile, sadece pasif içiciliğe maruz kalmak ciddi sağlık sonuçları doğurur.

Sigaranın İçinde Ne Bulunur?

Sigaranın türüne bağlı olarak içinde çeşitli maddeler vardır. Bazı katkı maddeleri aroma maddesi olarak mevcuttur. Ancak amonyak gibi diğerleri, nikotinin vücut üzerindeki etkisini artırmak için eklenmektedir. Katkı maddeleri ayrıca tütünü nemli tutmak ve raf ömrünü uzatmak gibi şeyler yapmak için kullanılmaktadır.

Sigara Kilo Aldırır Mı?

Sigara içmek hem kilo kaybı hem de kilo alımı ile bağlantılıdır. Araştırmalar, uzun süreli ve ağır sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre fazla kilolu veya obez olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Nikotin, vücudunuzun ana stres hormonunuz olan kortizol salmasına neden olur. Kortizol, tehlikeye karşı “dövüş ya da kaç” tepkinizde rol alır. Vücudunuzdaki sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi gibi sistemleri kapatır. Bunu, bir tehditle yüzleşmek veya ondan kaçmak için enerjiyi korumak için yapar.

Sigara içtiğinizde vücudunuz kortizol salgılar. Kortizol glukoneogenezi uyarır, yani vücudunuzun glikoz oluşturmasını sağlar. Glikoz bir şekerdir ve vücudunuz enerji için yiyecekleri glikoza ayırır. Yani, kortizolde bir artış yaşadığınızda, şekerde de bir artış yaşayacaksınız.

Vücudunuz, şekeri parçalamak için insülin artırılarak şekerdeki bir artışa yanıt verir. Bu sizi düşük kan şekeri seviyeleri ile baş başa bırakır. İnsanlar genellikle kan şekeri düşük olduğunda şekerli yiyecek ve içecek tüketmek isterler. Şekerli yiyecekler kan şekerinin tekrar yükselmesine ve süreci yeniden başlatmasına neden olur. Çalışmaların gösterdiği üzere, şekerli işlenmiş gıdalar yemek sağlığınızı olumsuz etkiler ve bazen kilo almanıza neden olmaktadır.

Bazen insanlar sigarayı bıraktıklarında kilo aldıklarını fark ederler. Bu birkaç nedenden dolayı olur. Sigara içmek “dövüş ya da kaç” tepkinizi tetiklediğinden, bu iştahınızı bastırır. Sigarayı bıraktığınızda, nikotinin size verdiği zirveyi arzularsınız. Şeker veya kafein gibi diğer maddelerden almayı deneyebilirsiniz. Sigarayı bırakan kişilerde koku ve tat alma duyusu da düzelir ve böylece yemekten eskisinden daha fazla keyif aldıklarını görebilirler. Sigara içmek aynı zamanda el-ağız eylemi içeren bir alışkanlıktır ve insanlar sigarayı bıraktıklarında, sigaranın yerine şekerleme ve cips gibi şeyler yediklerini görebilirler.

Canınız şeker çekiyorsa bunun yerine bir parça meyve yemeyi deneyin. Fıstık ezmesi gibi protein ve sağlıklı yağ ile tüketin.

sigara kilo aldırır mı

Sigara Kilo Verdirir mi?

Sigara kilo alma üzerinde etkili olduğu gibi vermede de bazen etkilidir. Ama bu etki de daha önce belirttiğim gibi sağlıklı bir etki değildir. Sigara tüketmek yukarıda belittiğim sebeplerden ötürü iştah kaybına yol açar. İştah kaybı da kişide kilo kaybına yol açar. Ancak sigaranın kendisi zararlı olduğu gibi iştahı kapatması da sağlıklı beslenme önünde bir engeldir. Çünkü kilo vermek iştah kapatmak demek değildir. Örneğin online diyet sürecinde kilo vermek isteyen danışanlarıma iştahı kapatmaya yönelik programlar sunmuyorum. Asıl önemli olan sağlıklı bir şekilde beslenerek ne hızlı ne yavaş bir ivmeyle kilo vermektir. Sonuç olarak sigara içerek kilo vermek hem vücuda zehirli madde almak hem de beslenme düzenini bozmaktır. Böyle dezavantajlı bir methodu denemek mantıklı değildir.

Sigara Kilo İlişkisi ve Online Diyet

Sigara kilo aldırır mı ve sigara kilo verdirir mi sorularını cevapladık. Online diyet ile ilişkisine gelecek olursak; herşeyden önce sigara tüketimine tabi ki de karşıyız. Kilo almak veya vermek için sigara içmeyi denemek yapılabilecek en yanlış hareketlerden biri olacaktır. En doğrusu her zaman uzman bir diyetisyen eşliğinde diyet yapmaktır.

Siz de size özel diyet programları ile sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek istiyorsanız bana iletişim bilgilerimden ulaşabilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın