Esra Aktan ile Online Diyet

DASH Diyeti

DASH Diyeti

Dash Diyeti Nedir?

DASH (Dietary Aproaches to Stop Hypertension) diyeti yüksek tansiyonu düşürür. Bu diyetin tam adı Hipertansiyonu durdurmak için Diyet Yaklaşımları'dır. DASH diyeti ile meyve, sebze, tam tahıllılar, az yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları, balık, yağlı tohumlar gibi besinler tüketilmelidir. Ancak kırmızı et, yağ, şeker ve tuz tüketimi sınırlandırılmaktadır. Ayrıca bu diyet sağlıklı bir beslenme planıdır ve insanların kilo vermesine yardımcı olur. Özellikle yüksek tansiyon hastaları danışanlarıma online diyet ile destek olmaktayım.

Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon, kanın vücuttaki ana kan damarları olan vücudun atardamarlarının duvarlarına karşı dolaşan kuvvettir. Hipertansiyon, kan basıncının çok yüksek olduğu zamandır. Kan basıncı iki sayı olarak yazılmaktadır. İlk (sistolik) sayı, kalp kasıldığında veya attığında kan damarlarındaki basıncı temsil eder. İkinci (diyastolik) sayı, kalp atışlar arasında durduğunda damarlardaki basıncı temsil eder. Hipertansiyon, iki farklı günde ölçüldüğünde, her iki gündeki sistolik kan basıncı ölçümlerinin ≥140 mmHg ve/veya her iki gündeki diyastolik kan basıncı ölçümlerinin ≥90 mmHg olması durumunda teşhis edilmektedir. Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması (PatenT) ülkemizde hipertansiyon görülme sıklığının %31,8 olduğunu belirtmektedir.  Yaygın görülen bu bir hastalık olan hipertansiyonda değiştirilebilir risk faktörleri arasında sağlıksız beslenme (aşırı tuz tüketimi, doymuş yağ ve trans yağ oranı yüksek beslenme, düşük meyve ve sebze alımı), fiziksel hareketsizlik, tütün ve alkol tüketimi ve fazla kilolu veya obez olmak yer almaktadır. Değiştirilemeyen risk faktörleri ise ailede hipertansiyon olması ve diyabet, böbrek hastalığı gibi eşlik eden hastalıkların bulunmasıdır.

Hipertansiyon şu şekilde kontrol altına alınır:

 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Haftanın çoğu günü orta derecede fiziksel olarak aktif olun.
 • Daha düşük sodyum içeren yiyecekleri içeren sağlıklı bir beslenme planı uygulayın.
 • Alkollü içecek kullanıyorsanız, bunu ölçülü olarak tüketin.
 • Tansiyonunuz yüksekse ve reçeteli ilaç kullanıyorsanız, uzman hekimin yönlendirildiği şekilde alın.

Dash Diyeti Ne İşe Yarar?

DASH diyeti, yüksek tansiyonu önlemek veya düşürmek için uzun süreli, tedavi edici bir beslenme şeklidir. Yüksek tansiyon kanın atardamarlardan normalden daha yüksek bir basınçta hareket etmesiyle oluşur. Bu, kalbin daha fazla çalışmasına neden olur ve kalp hastalığına ve felce yol açabilmektedir. Bazıları için DASH diyeti, tansiyon ilacı almak yerine bir yaşam tarzı müdahalesi olarak kullanılmaktadır.

 • DASH diyeti, renkli sebze ve meyveler, az yağlı süt ürünleri, tam tahıllar, yağlı tohumlular, fasulye, yağsız et, balık ve kümes hayvanlarının tüketiminin altını çizer.
 • DASH diyeti ayrıca, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için araştırmalarla desteklenen lif, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi kalp-sağlıklı besinleri artırmak için her bir gıda grubu için belirli porsiyon hedeflerine sahiptir.
 • İşlenmiş gıdaların tüketiminin azaltılması gerekmektedir.
 • Evde daha fazla yemek pişirmeyi önerir.
 • Bu diyet ile kalori, doymuş yağ ve tuz alımını da azaltılması önerilmektedir.

Özetle DASH diyeti potasyum, kalsiyum, magnezyum, lif ve protein açısından zengindir. Düşük doymuş yağ ve düşük sodyum içerir. Ayrıca porsiyon büyüklüğü, besin çeşitliliği ve uygun besin dengesi elde etmeye yönelik öneriler verir. DASH vejeteryan diyeti değildir. Daha fazla meyve ve sebze, az veya yağsız süt ürünleri, kurubaklagil ve yağlı tohumluların tüketimini önerir.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

DASH oruç nedir, nasıl yapılır sorusunu cevaplayacak olursak, öncelikle bu diyetin bize uygun olup olmadığını belirlemek gerekir. Bu diyet genel olarak tansiyon hastalarına yönelik olduğundan herkese uygun olmama durumu mevcuttur. Diyetin size uygun olup olmadığını saptadıktan sonra sizden anamnez formu doldurmanızı istiyoruz. Bu formda size ve sağlığınıza yönelik ayrıntılı bilgi ediniyoruz. Kan tahlili de eğer isterseniz gönderebiliyorsunuz. Daha sonra hangi yöntemi uygulayacağımıza karar veriyoruz.

Dash Diyetini Kimler Yapabilir?

Bu diyet tansiyon hastalarına yönelik bir diyettir.

Dash Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Hipertansiyon kalp krizi, kalp yetmezliği, felç ve böbrek hastalığı riskini artırır. Yapılan bir çalışmada yüksek tansiyonu olan kişiler DASH diyetini uyguladığında kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltacağı gösterilmiştir.

 • Kan basıncını düşürme
 • Kan yağlarını iyileştirme
 • Kolesterol düzeyini azaltma
 • Tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azalma özellikleri ile DASH diyeti sağlığa ilişkin birçok fayda sağlar. Ayrıca bu diyet ile süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi artar. Böylece artan kalsiyum alımı nedeniyle kemik gücünü artar ve osteoporozu önlemeye yardımcıdır. Ek olarak taze veya dondurulmuş meyve ve sebzelerin yüksek miktarda tüketimi, uzun vadede daha düşük kanser riski ile ilişkilidir.

Online Diyetisyen ile Dash Diyeti

DASH diyeti, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için etkili ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu diyet renkli sebzeler, meyveler, az yağlı süt ürünleri, tam tahıllar, kuruyemişler/tohumlar, fasulye, yağsız et, balık ve kümes hayvanlarını vurgular. Akdeniz diyetine oldukça benzer. Hipertansiyonunuz varsa online diyetisyen ile çalışmak, sağlığınızı yönetmek için DASH diyeti önerilerine uyan dengeli bir yemek ve atıştırmalık fikirleri bulmanızda yardımcı olabilmektedir.

Dash Diyeti Yapmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

DASH diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle bir uzman eşliğinde yapmalısınız. Online diyet çeşitleri arasında yer alan bu diyeti birçok danışanıma uygulamaktayım. Yaptığımız günlük takiplerle çok güzel sonuçlara ulaşıyoruz. Siz de sağlıklı bir DASH diyeti süreci yaşamak için benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için online diyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz, iletişim sayfasından ücretsiz ön görüşme için mesaj gönderebilirsiniz veya sağ altta bulunan telefon ve whatsapp bağlantılarından direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Dash Diyetinde Neler Yenir?

  DASH diyetinde yer alan yiyeceklerin sodyum içeriği düşüktür. Bu nedenle, sadece DASH diyetini uygulayarak muhtemelen sodyum alımınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca bu öneriler sodyumu azaltmanızı sağlayacaktır:

  • Tuz yerine sodyum içermeyen baharatlar kullanın.
  • Yemekleri pişirirken tuz eklemeyin.
  • Besin etiketlerini dikkat edin. Düşük sodyumlu veya tuzsuz seçeneklerden yararlanır.
  • Paketli ve işlenmiş ürünlerin tüketimini sınırlandırın.
  • Yemeklere ve salatalara ilave tuz eklemeyin.
  • Konserve ürünlerin sodyum miktarlarına dikkat edin.
  • Tuzlu atıştırmalıklar yerine meyve veya sebzeleri tercih edin.

 • Dash Diyeti Hangi Hastalıklarda Yapılmalıdır?

  Bu diyet hipertansiyon hastalığında yapılmaktadır.

 • Dash Diyeti Nasıl Desteklenmelidir?

  Bu diyeti uygularken günlük hayatımızda yapacağımız bazı değişiklikler de bize fayda sağlayabilir. Düzenli uyku ve istikrarlı bir spor aktivitesi her diyette olduğu gibi bu diyette de oldukça önemlidir.

 • Dash Diyeti Fizyolojik Etkileri Nelerdir?

  DASH Diyeti yüksek tansiyon sorunlarını engellemesinin yanında kilo verme ve kilo kontrolü noktasında da oldukça faydalıdır. Düzenli ve planlı yapıldığı takdirde kısa zamanda hem sağlık hem fiziksel açıdan pozitif sonuçlanır.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın