Esra Aktan ile Online Diyet

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti nedir sorunu cevaplayacak olursa, bu diyet son zamanlarda popüler olmuş bir diyet türüdür. İnsanlarda gıda intoleransları ve hassasiyetleri son derece yaygındır. Aslında, dünya çapında insanların %2-20’sinin gıda intoleransından muzdarip olabileceği tahmin edilmektedir. Eliminasyon diyetleri, diyet yoluyla gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve alerjileri belirlemek için altın standarttır. Online diyet sürecinde rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen bazı yiyecekleri çıkarırız ve daha sonra semptomları test ederken bunları yeniden sunarız. İnsanların iyi tolere edilmeyen yiyecekleri ekarte etmesine yardımcı olmak için uzun bir zamandır eliminasyon diyetini uyguluyoruz.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti, vücudunuzun iyi tolere edemeyeceğinden şüphelendiğiniz yiyecekleri diyetinizden çıkardığımız bir diyet türüdür. Gıdaları daha sonra birer birer tekrar veririz ve bu sırada reaksiyon gösteren semptomları tespit ederiz.

Vücudunuzun iyi tolere edemediği bir yiyeceği tanımladıktan sonra, gelecekte rahatsız edici semptomları önlemek için onu diyetinizden çıkarırız. Tümü belirli gıda türlerini yemeyi veya çıkarmayı içeren birçok eliminasyon diyeti türü vardır. Bu diyeti sadece biz uzman ile birlikte uygulamasınız. Çünkü bir gıda alerjeninin bilinçsizce yeniden verilmesi, anafilaksi adı verilen tehlikeli bir durumu tetikler.

Eliminasyon Diyetini Kimler Yapabilir?

Genel olarak herkese uygun olmakla birlikte genellikle alerjisi olan danışanlarla birlikte uyguluyoruz.

eliminasyon diyeti

Diyetin Aşamaları Nelerdir?

Eliminasyon diyetini iki aşama halinde uyguluyoruz: eliminasyon aşaması ve yeniden tüketme aşaması.

Eliminasyon Aşaması

İlk aşama olan eliminasyon aşaması, semptomlarınızı tetiklediğinden şüphelendiğiniz gıdaların, genellikle 2-3 hafta gibi kısa bir süre için çıkarılmasını içerir. Vücudunuzun tahammül edemeyeceğini düşündüğünüz yiyecekleri ve rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen yiyecekleri ortadan kaldırırız. Bu yiyeceklerden bazıları fındık, mısır, soya, mandıra, narenciye, it üzümü sebzeleri, buğday, gluten içeren yiyecekler, yumurta ve deniz ürünlerini içerir. Bu aşamada, belirtilerinizin yiyeceklerden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını belirleyebilirsiniz. 2-3 hafta boyunca yiyecekleri çıkardıktan sonra belirtileriniz hala devam ediyorsa onu da hesaba katarak yeni planlama yaparız.

Yeniden Tüketme Aşaması

Bir sonraki aşama, elimine ettiğimiz gıdaları yavaş yavaş diyetinize geri getirdiğimiz yeniden tüketim aşamasıdır. Eliminasyon diyeti yapılırken her besin grubu, semptomlar aranırken 2-3 gün boyunca ayrı ayrı denenir. İzlediğimiz bazı belirtiler şunlardır:

 • Döküntüler ve cilt değişiklikleri
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı veya migren
 • Tükenmişlik
 • Uyumakta zorluk
 • Solunumdaki değişiklikler
 • Şişkinlik
 • Mide ağrısı veya krampları
 • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler

Eliminasyon Diyeti Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda anlattığımız geleneksel eliminasyon diyeti tek yöntem değildir. Bunun yanı sıra, birkaç başka türü daha vardır. Bunları aşağıda sıraladım:

Düşük FODMAP diyeti: Bazı insanların sindiremediği kısa zincirli karbonhidratlar olan FODMAP’leri ortadan kaldırdığımız online diyet türü.

Az tüketilen gıdalar eliminasyonu diyeti: Düzenli olarak yemediğiniz gıdaların bir kombinasyonunu yemeyi hedeflediğimiz online diyet türü.

Nadir gıdaların eliminasyonu diyeti: Yalnızca nadiren yediğiniz yiyecekleri yediğiniz diyet türü.

Oruç eliminasyon diyeti: Beş güne kadar su içmeyi, ardından yiyecek gruplarını yeniden tüketmeyi içeren diyet. Bu tür bir diyet, sağlığınız için tehlikeli olabileceğinden, yalnızca online diyetisyen eşliğinde yapmalısınız.

Diğer eliminasyon diyetleri: Bunlar, diğerlerinin yanı sıra laktozsuz, şekersiz, glütensiz ve buğdaysız diyetleri içerir.

Eliminasyon Diyeti Hangi Hastalıklarda Yapılabilir?

Eliminasyon diyeti aşağıdaki hastalıklarda olumlu sonuçlar vermektedir:

 • Karın ağrısı,
 • Hazımsızlık,
 • Reflü,
 • Mide şikayetleri,
 • Şişlik,
 • Sindirim ve boşaltım hastalıkları.

Eliminasyon Diyeti Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bu diyet herkese uygun olmayabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir uzman eşliğinde yapılmalıdır.

Online Diyetisyen ile Eliminasyon Diyeti

Online diyet süreci bu diyet için pozitif etkiler sağlar. Çünkü bu diyette günlük takip ve iletişim çok önemlidir. Online diyetisyen desteği aldığınızda anlık olarak kontrol edildiğiniz için süreç daha etkin ilerler. Öğün takibi de yaptığım için hatalı bir öğün yapmanız durumunda derhal müdahale edebiliyorum. Ayrıca farklı şartlarda iken sorularınıza anlık olarak cevap verebiliyorum. Böylece canlı bir diyet süreci yaşıyoruz.

Eliminasyon Diyeti Yapmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Eliminasyon diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle bir uzman eşliğinde yapmalısınız. Online diyet çeşitleri arasında yer alan bu diyeti birçok danışanıma uygulamaktayım. Yaptığımız günlük takiplerle çok güzel sonuçlara ulaşıyoruz. Siz de sağlıklı bir Eliminasyon beslenme süreci yaşamak için benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için online diyet sayfamızı ziyaret edebilir, iletişim sayfasından ücretsiz ön görüşme için mesaj gönderebilir veya sağ altta bulunan telefon ve whatsapp bağlantılarından direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın