Esra Aktan ile Online Diyet

Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti nedir sorusuyla son zamanlarda oldukça sık karşılaşıyoruz. Türkiye, Yunanistan ve İtalya gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki geleneksel yiyeceklere dayanan beslenme biçimidir. Kalp hastalığının Akdeniz ülkelerinde diğer bölgelere göre daha az olduğunun ortaya çıkmasıyla bu beslenme şekli ünlenmiştir. Araştırmalar, Akdeniz insanlarının son derece sağlıklı olduğunu ve birçok kronik hastalık riskinin düşük olduğunu göstermektedir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti için sabit kurallar bulunmamaktadır. Uygulanması oldukça pratiktir. Genel olarak meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, kuruyemişler ve yağlar bu diyetin temelini oluşturur. Zeytinyağı, bu diyetteki birincil yağ kaynağıdır. Kuruyemiş ve tohumlar bu diyette uygun miktarlarda bulunmaktadır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri açısından zengin ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar yer alır. Yumurta, peynir, yoğurt ve tavuk eti sınırlı olarak tüketilmektedir. Kırmızı et tüketimi ise çok nadirdir. Ayrıca pişirme yöntemi olarak haşlama, fırın, buhar gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

Akdeniz Diyetini Kimler Yapabilir?

Herkes için uygun olan akdeniz diyeti sağlıklarını iyileştirmek ve kronik hastalıklara karşı korunmak isteyenler için çok iyi bir seçenek olmakta.

Akdeniz Diyeti Ne Kadar Uygulanmalıdır?

Akdeniz diyetinin süre sınırı yoktur. Yaşam tarzı haline getirilmesi önerilmektedir.

Akdeniz Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını destekler: Araştırmalar, bu diyetin daha düşük kalp hastalığı ve felç riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Kan şekeri sağlığını destekler: Meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve yağlar dahil olmak üzere çeşitli besleyici yoğun gıdaları teşvik eder. Bu nedenle, bu diyet düzenini takip etmek, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olur.

Beyin fonksiyonlarını korur: Çeşitli araştırmalar, bu diyetin beyin sağlığı için faydalı olabileceğini ve hatta yaşlandıkça bilişsel gerilemeye karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

Akdeniz Diyeti Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Akdeniz diyetinin kalp ve damar hastalıkları, tip 2 diyabet, alzheimer ve metabolik sendrom gibi hastalıklarında önerilmektedir. Ayrıca kolesterol seviyesini azaltıcı etkisiyle kolesterol hastaları için de uygundur. Sağlığınızı korumak ve kronik hastalık riskinizi azaltmak istiyorsanız bu diyet sizin için de çok doğru bir seçenek olacaktır.

Online Diyetisyen ile Akdeniz Diyeti

Her diyet bireyseldir. Diyetin içeriği kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Online danışmanlık hizmeti verirken kişilerden aldığım anamnez formu diyetinin içeriğini belirlememde benim için oldukça önemli. Çünkü sizden almış olduğum anamnez formu ile kişiye özel diyet listesini hazırlıyorum tam olarak hangi besinleri ekleyeceğimi buna göre belirliyorum. Bu diyet daha önce defalarca uyguladığımız ve başarılı olduğumuz bir diyet türü. Bunun yanında sadece beslenme düzeninizi değil hayat standartınızı da olumlu etkiliyor.

Akdeniz Diyeti Yapmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Akdeniz diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle bir uzman eşliğinde yapmalısınız. Online diyet çeşitleri arasında yer alan bu diyeti birçok danışanıma uygulamaktayım. Yaptığımız günlük takiplerle çok güzel sonuçlara ulaşıyoruz. Siz de sağlıklı bir diyeti süreci yaşamak için benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için online diyet sayfamı ziyaret edebilirsiniz, iletişim sayfasından ücretsiz ön görüşme için mesaj gönderebilirsiniz veya sağ altta bulunan telefon ve whatsapp bağlantılarından direkt olarak iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Akdeniz Diyeti ile Ne Kadar Kilo Veririm?

  Ağırlık kaybı birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye göre değişir. Boy, kilo, cinsiyet, genetik ve enerji harcamasına kilo verme hızını etkiler. Haftada ortalama 0,5-1 kg kayıp en uygun olanıdır.

 • Akdeniz Diyetinde Ne Yenir?

  Akdeniz diyetinde sebze- meyveler, tam tahıllar, baklagiller, kuruyemişler, deniz ürünleri ve zeytinyağı tüketilir. Bu diyette hayvansal kaynaklı besinler daha sınırlıdır.

 • Akdeniz Diyetinde Ne Yenmez?

  Bu diyette katı kısıtlamalar yoktur. Ancak yine de bu diyette işlenmiş gıdalar, ilave şeker ve rafine tahıllar tüketilmemelidir. Kırmızı et ise oldukça nadir tüketilir.

 • Akdeniz Diyeti Zayıflatıyor mu?

  Akdeniz diyeti zayıflamaya yardımcıdır. Diyetin uygulaması kolay ve hayat boyu bu diyeti sürdürülebilirdir.

 • Akdeniz Diyeti Sağlıklı mı?

  Akdeniz diyeti sağlığa birçok faydası vardır. Özellikle kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Kan şekerini dengeler. Bu etkileriyle sadece beslenme düzeninizi değil yaşam standartınızı da olumlu etkiler.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın