Esra Aktan ile Online Diyet

Tiroid Hastalarında Beslenme

Tiroid Hastalarında Beslenme

Tiroid hastaları vücudumuzdaki birçok fonksiyonun sağlıklı ve normal bir şekilde ilerlemesi sağlayan  tiroid bezi ile ilgilidir.  Tiroid bezleri zarar görürse vücutta birçok fonksiyonda hasar görür. Sağlıklı bir tiroid için beslenme önemli rol alır.

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi, soluk borusunun hemen önünde kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Endokrin sistemin bir parçasıdır. Endokrin sisteminiz, vücudunuzun birçok faaliyetini koordine etmekten sorumludur. Tiroid beziniz vücudunuzun metabolizmasını düzenleyen hormonlar üretir. Bu hormonlar T3 ve T4 hormonlarıdır. Metabolizma hızını düzenler.

Tiroid Sorunlarına Ne Sebep Olur?

Tiroidiniz çok fazla hormon ürettiğinde (hipertiroidizm) veya yeterli olmadığında (hipotiroidizm) birkaç farklı problem ortaya çıkabilir. Tiroidiniz yetersiz veya fazla ürettiğinde, sinirlilik, yorgunluk, kilo kaybı, kilo alımı ve daha fazlası gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Tiroidle ilişkili dört yaygın sorun Hashimoto tiroiditi, Graves hastalığı, guatr (büyümüş tiroid) ve tiroid nodüllerini içerir.

Hipertiroidi

Hipertiroidi tiroid beziniz aşırı aktiftir. Çok fazla tiroid hormonu üretir. Bu, vücudunuzun birçok fonksiyonunun hızlanmasına neden olabilir.

 • Tiroid bezi iltihabı
 • Çok fazla iyot alımı
 • Çok fazla tiroid hormonu ilacı almak
 • Toksik nodüler guatr veya multinodüler guatr olarak da bilinen aşırı aktif tiroid nodülleri
 • Kanserli olmayan hipofiz bezi tümörü bu durumun nedenlerindendir.

Huzursuzluk, sinirlilik, endişe, uyku problemi, kilo kaybı, ishal, kalp atışlarında hızlanma sıklıkla görülür.

Hipotiroidi

Hipotiroidi, hipertiroidinin tam tersidir. Tiroid beziniz yeterince aktif değildir ve yeterince hormon üretemez. Bu durum vücudunuzun bazı işlevlerinin yavaşlamasına neden olur.  Kuru cilt ve saç, hafıza sorunları, kabızlık, depresyon, kilo alma, eklem ağrısı ve koma hipotiroid belirtileridir.

Hashimoto Tiroidi

Hashimoto tiroidi, otoimmün hastalıktır.  Hipotiroidinin en yaygın nedenidir.Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en çok orta yaşlı kadınlarda görülür. Bu durum vücudunuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla tiroid bezinize ve hormon üretme kabiliyetine saldırdığında ve yavaş yavaş yok ettiğinde ortaya çıkar. Depresyon, kabızlık, hafif kilo alımı, kuru cilt, soğuğa tahammülsüzlük, guatr yaygın semptomlardır.

Guatr

Guatr, tiroid bezinizin kanserli olmayan bir büyümesidir. En yaygın nedeni diyetinizdeki iyot eksikliğidir. Guatrınız şiddetli değilse herhangi bir semptomunuz olmayabilir. Guatrınız boyutuna bağlı olarak yeterince büyürse bir veya daha fazla belirtiye neden olabilir.

Boynunuzda şişlik veya gerginlik, nefes alma veya yutma zorluğu, öksürük veya hırıltı,boğuk ses bu hastalığın belirtilerindendir. Ek iyot alımı ile hastalık düzelir.  

Graves Hastalığı

Graves hastalığı, vücudunuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla tiroid bezinize saldırdığında ortaya çıkan bir otoimmün bozukluktur. Bu, bezinizin metabolizmanızı düzenlemekten sorumlu hormonu aşırı üretmesine neden olabilir. Hastalık kalıtsaldır ve her yaşta gelişebilir. Özellikle gözün öne doğru fırlaması en yaygın belirtidir.

Tiroit Nodülü

Tiroid nodülleri, tiroid bezinizde veya içinde oluşan büyümelerdir. Sebepler her zaman bilinmemekle birlikte iyot eksikliği ve Hashimoto tiroiditini içerebilir. Nodüller katı veya sıvı dolu olabilir. Nodüllerin çoğu iyi huyludur, ancak vakaların küçük bir yüzdesinde kanserli de olabilirler. Çoğu tiroid nodülü herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak yeterince büyürlerse, boynunuzda şişmeye neden olabilir ve nefes alma ve yutma güçlüğü, ağrı ve guatra yol açabilirler.

Tiroid Fonksiyon Bozuklukları Çözüm Önerileri

İyot eksikliği oranının yüksek olduğu ülkelerde, hipotiroidizme genellikle iyot eksikliği neden olur. Ancak sofra tuzuna iyot eklenmesi sayesinde bu sorun çözülür.

Hipertiroidizme genellikle önlenemeyen bir otoimmün hastalık olan Graves hastalığı neden olur. Eğer hekim tarafından tiroid hormonu reçete edildiyse, doğru dozu aldığınızdan emin olun. Sofra tuzu, balık ve deniz yosunu gibi iyot içeren yiyecekleri çok fazla yerseniz tiroidiniz aşırı aktif hale gelebilir.

Tiroid hastalığını önleyemeseniz de, hemen teşhis koyarak ve tedavi planınızı takip ederek komplikasyonları önleyebilirsiniz.

tiroidhastalıklardabeslenme

Sağlıklı bir tiroid için ipuçları

Tüm tiroid bozukluklarını önleyemeseniz de, tiroidinizin olabildiğince iyi çalışmasına yardımcı olabilecek bazı tiroid hastalıklarında beslenme ilkelerini uygulayabilirsiniz. Daha iyi tiroid sağlığı için bazı ipuçları:

       1. İşlenmiş besin tüketimini sınırlamaya çalışın.

İşlenmiş besinler şeker, tuz veya yağ içeriği zengindir. İşlenmiş gıdaların tüketimini sınırlandırmak tiroid fonksiyon bozukluğu riskini azaltır.

 1. Diyetinizde yeterli miktarda demir içeren besinlere yer verin.

Vücudunuz tiroid hormonu yapmak için demire ihtiyaç duyar. Demir eksikliğiniz varsa, hipotiroidi için daha büyük risk altındasınız. Demir eksikliğiniz varsa hipotiroidi tedavisi ilaçları da işe yaramayabilir. Günlük diyetinizde yeterince demir almak önemli bir adım olabilir. Kümes hayvanları, kırmızı et, deniz ürünleri gibi demir içeren besinleri günlük diyetinize dahil edin.

 1. Selenyum kaynaklarını tüketin.

Selenyum, vücudunuzun tiroid hormonunu aktive etmek için ihtiyaç duyduğu bir eser mineraldir. Çalışmalar, düşük selenyum seviyelerini kronik otoimmün tiroidit, Graves hastalığı ve guatr için artan risklerle ilişkilendirmiştir. Et, deniz ürünleri, yumurta veya kepekli tahıl alımını artırarak selenyum seviyenizi artırabilirsiniz. Ancak bazı insanlar selenyum seviyelerini arttırmak için takviye gerekebilir. Bu konuda uzman görüşü alın.

 1. İyot yetersizliğine dikkat edin.

İyot tiroid hormonlarının yapımında gereklidir. Deniz ürünlerinde yüksek miktarda iyot bulunur. Ayrıca az miktarda et, yumurta ve sütte de vardır. İyodu besin ve tuzlarla alabilirsiniz. İyot yetersizliğinde oluşan hastalıkları önlemek için iyotlu tuz tercih edilmelidir.

 1. Omega-3 kaynaklarını beslenmenize ekleyin.

Omege-3 tiroit fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Haftada en az 2 kere balık tüketimi fayda sağlar.

 1. Çinko kaynaklarını tüketin.

Çinko eksikliği tiroit metabolizması bozar. Peynir, tavuk, yumurta ve süt ürünleri, balık, badem gibi besinler çinkodan zengindir. Bunları tüketin.

 1. Guatrojenik besinlerin tüketimine dikkat edin.

Brokoli, turp, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, hardal, şalgam gibi besinler guatrojeniktir. Bunların tüketimi tiroit hormonlarının çalışmasını yavaşlatır. Bu aşırı tüketilmemelidir.  

Online Diyet ve Tiroid Hastaları

Tiroid hastalığının tedavisinde, mikro besin öğelerinin yeterli miktarda tüketilmesi oldukça önemlidir. Özellikle varsa eksikliklerin giderilmesi ve bireye uygun beslenme tedavisinin
sağlanması ilk adımdır. Bunun yanında ilaç tedavisi ve diğer tedavilerde sürece eşlik eder.   Tiroid hastalıklarının çeşidine özgü online diyet planının içeriği değişiklik gösterir. Özellikle ideal kiloya ulaşmak da tiroid hormonu seviyelerinin normal aralığa gelmesinde önemli olduğu için bu hedefe yönelik bir yaklaşımda bulunulur.

Siz de size özel diyet diyet programı ile sağlıklı bir diyet süreci geçirmek istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günlere!