Esra Aktan ile Online Diyet

Kalp Damar Hastalıkları ve Beslenme

Kalp Damar Hastalıkları ve Beslenme

Kalp ve damar hastaları (KDH) dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında 1. sıradadır. Küresel ölümlerin %30’unu oluşturur (İnme ve kalp krizi). Kalp damar hastalıklarının önlenmesi için sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı müdahaleleri mümkündür.   İşte KDH ile ilgili bilmeniz gereken herşey!

Kalp Damar Hastalıkları Nedir? 

Kardiyovasküler hastalık kalbi veya kan damarlarını etkileyen durumlar için genel bir terimdir. Genellikle atardamarların içinde yağ birikintilerinin birikmesi (ateroskleroz) ve artan kan pıhtılaşması riski ile ilişkilidir. Ayrıca beyin, kalp, böbrekler ve gözler gibi organlardaki atardamarların hasar görmesiyle de ilişkilendirilir. KDH genellikle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülerek büyük ölçüde önlenebilir. Koroner kalp hastalıkları, ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve damar sertliği gibi birçok kalp damar hastaları türü vardır.

Kalp Damar Hastalıkları Risk Faktörleri

Kalp damar hastalıkları neden olan birçok risk faktörü vardır.  Özellikle değişebilen risk faktörleri ortadan kaldırılarak hastalığa karşı koruma ve gerileme sağlanır.

Değişmeyen risk etmenleri:

 • Yaş ( 50-60 yaşta risk yüksek )
 • Cinsiyet ( menapozda ve erkeklerde yüksek )
 • Kalıtım
 • Kişilik özellikleri

Değişebilen risk etmenleri:

 • Hipertansiyon
 • Hiperkolesterolemi
 • HDL kolesterolünün düşük olması ( 35 mg/dL ¯ )
 • LDL kolesterolünün yüksek olması(160mg/dL ­)
 • Trigliseridin yüksek olması ( 200-250 mg/dL  ­ )
 • Diyabet
 • Hareketsiz yaşam
 • Sigara
 • Alkol tüketiminin fazla olması
 • Obezite
 • Stres

kalpvedamarhastalıklarındadiyet

Kalp Damar Hastaları Beslenme Önerileri

Beslenme kalp hastalığı riskinizi etkiler. Bu yüzden beslenme tarzınız, kullanıdığınız besin hazırlama ve pişirme yöntemleri önemlidir. Diyet tarzı kolesterol ve kan yağlarını etkileyen faktörlerdir. Yeterli ve dengeli bir beslenme ile kalp damar hastalıklarından korunma sağlanır. İşte beslenmenizde değiştirmeniz gereken özellikler:

 1. Porsiyon miktarına dikkat edin.

Ne yediğiniz kadar ne kadar yediğiniz de önemlidir. Fazla besin tüketimi kilo artışına ve dolayısı ile kalp damar hastalık riskinde artışa neden olabilir.

 1. Daha fazla sebze ve meyve tüketin.

Sebze ve meyveler iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır.  Kalorileri düşüktür ve diyet lifi bakımından zengindir.  Kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilecek maddeler içerir. Özellikle mevsiminde sebze ve meyve tüketimine önem verin.

 1. Tam tahılları seçin.

Tam tahıllar, kan basıncını ve kalp sağlığını düzenlemede rol oynayan iyi lif ve diğer besin kaynaklarıdır. 

 1. Sağlıksız yağları sınırlayın. Doymuş ve trans yağların tüketimini sınırlayın. Bu sınırlama kan kolesterolünüzü düşürmek ve koroner arter hastalığı riskinizi azaltmak için önemli bir adımdır. Bunun için besin etiketi okuyun. Pişirirken ve servis yaparken daha az tereyağı, margarin ve katı yağ kullanın. Yağ kullandığınızda, zeytinyağı gibi tekli doymamış yağları seçin. Bazı balıklarda, avokadolarda, kabuklu yemişlerde ve tohumlarda bulunan çoklu doymamış yağlar da kalp-sağlıklı bir diyet için iyi seçimlerdir. Doymuş yağ yerine kullanıldığında, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar toplam kan kolesterolünüzü düşürmeye yardımcıdır.
 2. Diyeti lifini artırın.  
 3. Az yağlı protein kaynaklarını tüketin. Yağsız et, kümes hayvanları ve balık, az yağlı süt ürünleri ve yumurtalar en iyi protein kaynaklarından bazılarıdır. 
 4. Balık, yüksek yağlı etlere iyi bir alternatiftir. Bazı balık türleri, trigliserit adı verilen kan yağlarını azaltabilen omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Somon, uskumru ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarında en yüksek miktarda omega-3 yağ asidi bulacaksınız. Diğer kaynaklar keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağıdır.
 5. Baklagiller az yağlı protein kaynaklarıdır ve kolesterol içermezler. Hayvansal protein yerine bitkisel proteinleri sıkça tercih edin. Böylece lif alımınız da artıracaktır.
 6. Tuzu (sodyum) sınırlayın.

Çok fazla tuz yemek, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona neden olabilir. Tuzu (sodyum) sınırlamak, kalp-sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Sofrada veya yemek pişirirken yemeğe eklediğiniz tuz miktarını azaltın. Konserve veya işlenmiş besinlerdeki sodyum miktarına dikkat edin.

 1. Pişirme yöntemi olarak kızartma yerine ızgara, haşlama veya buğulama gibi  yöntemleri kullanın.

Online Kalp Damar Hastalarında Beslenme

Kalp damar hastalıklarında yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. İdeal ağırlığınızı korumalısınız. Fiziksel olarak aktif olmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak fayda sağlar.  Doğru beslenme içeriği ve pişirme yöntemi ile kalp damar hastaları riskini engellemede çok kıymetlidir. Online diyet ile kalp hastalıklarında beslenme danışmanlığında, yüksek tansiyon, yükselmiş kan yağları, yüksek kolesterol düzeylerinin düzeltilmesini hedefliyorum. Ayrıca hastalık riskinin önlenmesi konusunda da destek sağlıyorum.

Siz de size özel diyet programı ile sağlıklı bir diyet süreci geçirmek istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günlere!