Esra Aktan ile Online Diyet

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

 • 26 October 2022

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti son zamanlarda popüler olmuş bir diyet türüdür. İnsanlarda gıda intoleransları ve hassasiyetleri son derece yaygındır. Aslında, dünya çapında insanların %2-20’sinin gıda intoleransından muzdarip olabileceği tahmin edilmektedir. Eliminasyon diyetleri, diyet yoluyla gıda intoleranslarını, hassasiyetlerini ve alerjileri belirlemek için altın standarttır. Online diyet sürecinde rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen bazı yiyecekleri çıkarırız ve daha sonra semptomları test ederken bunları yeniden sunarız. İnsanların iyi tolere edilmeyen yiyecekleri ekarte etmesine yardımcı olmak için uzun bir zamandır eliminasyon diyetlerini uyguluyoruz.

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti, vücudunuzun iyi tolere edemeyeceğinden şüphelendiğiniz yiyecekleri diyetinizden çıkardığımız bir diyet türüdür. Gıdaları daha sonra birer birer tekrar veririz ve bu sırada reaksiyon gösteren semptomları tespit edilir.

Vücudunuzun iyi tolere edemediği bir yiyeceği tanımladıktan sonra, gelecekte rahatsız edici semptomları önlemek için onu diyetinizden çıkarırız. Tümü belirli gıda türlerini yemeyi veya çıkarmayı içeren birçok eliminasyon diyeti türü vardır. Bu diyeti sadece biz uzman ile birlikte uygulamasınız. Çünkü bir gıda alerjeninin bilinçsizce yeniden verilmesi, anafilaksi adı verilen tehlikeli bir durumu tetikler.

eliminasyon diyeti nasıl yapılır

Eliminasyon Diyeti Aşamaları Nelerdir?

Eliminasyon diyetini iki aşama halinde uygulanmaktadır.

 • Eliminasyon aşaması
 • Yeniden tüketme aşaması

Eliminasyon Aşaması

İlk aşama olan eliminasyon aşaması, semptomlarınızı tetiklediğinden şüphelendiğiniz gıdaların, genellikle 2-3 hafta gibi kısa bir süre için çıkarılmasını içerir. Vücudunuzun tahammül edemeyeceğini düşündüğünüz yiyecekleri ve rahatsız edici semptomlara neden olduğu bilinen yiyecekleri ortadan kaldırırız. Bu yiyeceklerden bazıları fındık, mısır, soya, mandıra, narenciye, itüzümü sebzeleri, buğday, glüten içeren yiyecekler, yumurta ve deniz ürünlerini içerir. Bu aşamada, belirtilerinizin yiyeceklerden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını belirleyebilirsiniz. 2-3 hafta boyunca yiyecekleri çıkardıktan sonra belirtileriniz hala devam ediyorsa onu da hesaba katarak yeni planlama yaparız.

Yeniden Tüketme Aşaması

Bir sonraki aşama, elimine ettiğimiz gıdaları yavaş yavaş diyetinize geri getirdiğimiz yeniden tüketim aşamasıdır. Diyet yapılırken her besin grubu, semptomlar aranırken 2-3 gün boyunca ayrı ayrı denenir. İzlediğimiz bazı belirtiler şunlardır:

 • Döküntüler ve cilt değişiklikleri
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı veya migren
 • Tükenmişlik
 • Uyumakta zorluk
 • Solunumdaki değişiklikler
 • Şişkinlik
 • Mide ağrısı veya krampları
 • Bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler

Diğer Eliminasyon Diyeti Türleri

Yukarıda anlattığımız geleneksel eliminasyon diyeti tek yöntem değildir. Bunun yanı sıra, birkaç başka türü daha vardır. Bunları aşağıda sıraladım:

Düşük FODMAP diyeti: Bazı insanların sindiremediği kısa zincirli karbonhidratlar olan FODMAP’leri ortadan kaldırdığımız online diyet türü.
Az tüketilen gıdalar eliminasyonu diyeti: Düzenli olarak yemediğiniz gıdaların bir kombinasyonunu yemeyi hedeflediğimiz online diyet türü.
Nadir gıdaların eliminasyonu diyeti: Yalnızca nadiren yediğiniz yiyecekleri yediğiniz diyet türü.
Oruç eliminasyon diyeti: Beş güne kadar su içmeyi, ardından yiyecek gruplarını yeniden tüketmeyi içeren diyet. Bu tür bir diyet, sağlığınız için tehlikeli olabileceğinden, yalnızca online diyetsiyen eşliğinde yapmalısınız.
Diğer eliminasyon diyetleri: Bunlar, diğerlerinin yanı sıra laktozsuz, şekersiz, glütensiz ve buğdaysız diyetleri içerir.

Online Eliminasyon Diyeti

Online diyet sürecinde danışanlarımın ihtiyaçlarına en uygun diyet türünü seçiyoruz. Eliminasyon diyeti de bunlardan birisidir. Diyet sürecine geçmeden önce sizlere gönderdiğim anamnez formunda bulunan bilgilere göre sizin için en doğru diyet türüne birlikte karar veriyoruz.

Siz de size özel diyet diyet programı ile sağlıklı bir diyet süreci geçirmek istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın