Esra Aktan ile Online Diyet

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Sağlıklı Kilo Alma Yolları
  • 26 October 2022

Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Sağlıklı kilo alma birçok bireyin isteğidir. Günümüzde bireyler kilo vermek istemenin yanı sıra kilo almakta isteyebilmektedir. Bu nedenle sağlıklı gıdalar tüketerek kilo almanın da mümkün olduğundan bahsedebiliriz. Sağlıklı kilo alma için diyette vücudun harcadığından daha fazla kalori tüketmeniz gerekir. Bu 3 saatte bir yemek yiyerek, öğün atlamaktan kaçınarak ve diyete zeytinyağı, meyveli smoothie, yulaf ezmesi gibi sağlıklı, besleyici ve kalorili besinler ekleyerek elde edilmektedir.

Ancak diyet kilo almayı hedeflese bile örneğin patates kızartması ve meşrubatların tüketiminin artırılmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Bu gıdalar, vücut yağındaki artışı ve kalp problemleri, kolesterol ve yüksek trigliserit riskini destekleyen şekerler ve doymuş yağlar bakımından zengindir. İdeal olarak, kilo alımı, dengeli bir diyet ve fiziksel aktivite ile elde edilebilecek kas kütlesindeki artıştan kaynaklanır.

Zayıflığın Başlıca Nedenleri

Zayıflığının tıbbi olarak başlıca nedenleri şunlardır:

  • Yeme bozuklukları: Bu, ciddi bir akıl sağlığı bozukluğu olan anoreksiya nervozayı içerir.
  • Tiroid sorunları: Aşırı aktif bir tiroide sahip olmak (hipertiroidizm) metabolizmayı hızlandırabilir ve sağlıksız kilo kaybına neden olur.
  • Çölyak hastalığı: Gluten intoleransının en şiddetli şeklidir.
  • Diyabet: Diyabet (esas olarak tip 1) olması ciddi kilo kaybına neden olur.
  • Kanser: Kanser, vücudun hiperkatabolik bir durumda olmasına neden olur, bu da artan enerji kullanımına yol açar. Bir kişinin çok kilo vermesine neden olur, ancak şiddeti ve kilo kaybı kanserin türüne ve kişinin yaşına bağlı olur.
  • Enfeksiyonlar: Bazı enfeksiyonlar, birinin aşırı kilolu olmasına neden olur. Buna parazitler, tüberküloz ve HIV enfeksiyonu dahildir.

Hangi Gıdalar Sağlıklı Kilo Alma İçin İyidir?

Zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız, bunu doğru yapmanız çok önemlidir. Gazlı içecekler, unlu mamüller ve diğer abur cuburları tüketmek başlangıçta kilo almanıza yardımcı olabilir, ancak kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskinizi artırabilir.

Kilo almaya yönelik daha sağlıklı bir yaklaşım için göbek yapmak yerine dengeli bir kas kütlesi yapılandırmaktan geçer. Son zamanlarda yapılan bir hayvan araştırması, göbek yağının özellikle artan kanser riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Yüksek vücut yağı yüzdesi, fazla kilolu olmasanız bile tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma şansınızı da artırır.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için, daha yoğun besleyici gıdalar yemeye ve egzersiz yapmayı, yeterince uyumayı ve yapabiliyorsanız stresi azaltmayı içeren genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya odaklanın.

sağlıklı kilo alma yolları

Sağlıklı Kilo Alma İçin Her 3 Saatte Bir Yiyin

Her 3 saatte bir yemek yemek, gün boyunca kalori alımını artırmak ve kilo alımını desteklemek için çok önemlidir. Çünkü vücudun harcadığından daha fazla kalori alınması gerekir. Aynı şekilde, karbonhidratlardan, proteinlerden ve yağlardan gelen günlük iyi bir kalori dengesi korunmalıdır. Bu aynı zamanda kas kütlesindeki artışı da destekleyecektir. Bu nedenle, vücuda besin tedarikini bozmamak için öğün atlamamak ve iyileşmeyi ve kas büyümesini desteklemek için kanda yeterli glikoz ve amino asit seviyelerini korumak önemlidir. 

Tüm Öğünlere Proteini Dahil Edin

Günün her öğününe protein eklemek, kandaki amino asit seviyelerini gün boyunca sabit tutar. Ek olarak egzersiz sonrası iyi bir kas iyileşmesini destekler. Et, tavuk, balık, yumurta, peynir ve yoğurt gibi gıdalar protein içerir. Buğday ekmeği ile tavuk ve peynirli sandviç veya peynirli tost gibi kombinasyonlarla atıştırmalıklar yapmak önemlidir. 

Günde En Az 3 Meyve Yiyin

Günde en az 3 meyve tüketmek ve öğle ve akşam yemeklerinde salata yemek, metabolizmanın düzgün çalışması için gerekli olan ve kilo alımını ve yağ kaybını teşvik eden diyetteki vitamin ve mineral miktarını artırmaya yardımcı olur. Meyveleri, meyve suları, smoothieler veya kuru meyveler şeklinde taze olarak tüketebiliriz. Ayrıca öğle, akşam yemeklerinde tatlı olarak kullanılabilir.

İyi Yağlar Yiyin

Fıstık, ceviz, avokado, hindistancevizi, zeytinyağı ve genel olarak tohumlar iyi yağ kaynaklarıdır. Bu yiyecekler, az miktarda yiyecekle diyetin kalorisini artırmak için mükemmel seçeneklerdir. Bunun yanı sıra bu yağlar kas kütlesi kazanmaya da yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki yağ birikimini uyarmaz.

Günde En Az 2,5 L Su İçin

Kas hücrelerinin boyutundaki artış olan hipertrofi, ancak hücreler iyi hidrate olduğunda meydana gelir. Bu sebeple bol su içmek kas kütlesi kazanmak için çok önemlidir.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın