Esra Aktan ile Online Diyet

Chia Tohum Nedir? Ne İşe Yarar?

 • 19 October 2022

Chia Tohum Nedir? Ne İşe Yarar?

Chia tohum, süper gıda olarak adlandırılmaktadır. Lif, protein ve omega-3 yağ asidi içeriği ile geleneksel gıdaları gölgede bıraktığı, tohumlarının ise sindirime yardımcı olduğu ve kan şekerini düzenlediği söylenmektedir. Ayrıca eklem ağrısını ve mide ekşimesini hafiflettiği bilinir. Online diyetisyen hizmeti verirken sıkça önerdiğimiz bu gıda ile ilgili merak edilenleri bu yazımda bulabilirsiniz.

100 g tohum başına 34 gram (g) lif ile, 100 g tohum için gereken minimum 6 g lif miktarından fazlasını içerirler. Sadece 15 gramlık düşük günlük alım miktarı nedeniyle, sonuç olarak 30 gramlık günlük lif alımının sadece yüzde 17’sidir.

Chia tohumları söz konusu olduğunda, genellikle yüksek oranda omega-3 yağ asitlerine dikkat çekilmektedir. Bununla birlikte ancak tohum çok iyi ezilmiş veya çiğnenmişse vücuda alınmaktadır. Kapsüller ise genellikle saf chia yağı içerir. Bunun 2/3’ü omega-3 yağ asidi α-linolenik asitten (ALA) oluşur. Chia tohumu günlük miktar 2 g sınırlıdır

Omega-3 yağ asitleri sağlıklıdır ve küçük miktarlarda yaşam için gereklidir. 2400 kilokaloride (kcal), bu, bir yemek kaşığı kolza yağında bulunan yaklaşık 1.3 g ALA’ya karşılık gelir. Çok az balık yense veya hiç yenmese bile, kapsül şeklinde ek bir tedarik gerekli değildir.

Chia Ürünlerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tüketilirken öeşitli noktalara dikkat etmemiz gerekiyor:

 • Önceden ıslatılmış chia tohum yemeyen herkes bol su içmelidir. Aksi takdirde, potansiyel olarak tehlikeli bir tıkanıklığa yol açabilir. Günlük alım miktarı 15 gr’ı geçmemelidir. 
 • Eğer chia kapsülü almak istiyorsanız üreticinin tüketim tavsiyesine dikkat etmelisiniz.
 • Bazı insanların chia tohumlarına alerjisi olduğuna dair kanıtlar var . Chia, nane, kekik, biberiye veya adaçayı gibi nane bitkilerine aittir. Bu bitkilerden birine veya hardala tepki veren herkes dikkatli olmalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşimler olabilir. Bu tür ilaçları alan herkes chia kapsüllerinin kullanımını doktor veya eczacı ile görüşülmelidir.

Chia Nedir?

Chia, nane ailesinden yıllık otsu bir yaz bitkisidir. Botanik adı Salvia hispanica L’dir. Aslen Meksika’dan gelen ve birçok Latin Amerika ülkesinde ekilen bitkinin tohumları çiğ olarak yenebilir veya kurutulabilir veya içeceklere eklenmektedir. Yüksek şişme kapasiteleri nedeniyle vegan puding veya kalın smoothieler için bir temel görevi görürler ve pişirme için yumurta veya yağ ikamesi olarak kullanılabilirler.

Soğuk pres chia yağı bitkisel yağlar ve diyet takviyelerinde kullanılmaktadır. Bunun için de miktar kısıtlamaları vardır. Bu kısıtlamalar bitkisel yağlarda maksimum yüzde 10 chia yağı ve gıda takviyelerinde ve saf chia yağı olarak günde maksimum 2 gr chia yağı şeklindedir. 

chia tohumu faydaları

Chia Tohum Faydaları

Chia tohum faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Yaşlanmayı geciktiren etkiye sahiptir. 
 • Bu tohum, cilt sağlığını korur. 
 • Sindirim sisteminin korunmasını sağlar. 
 • Kalp sağlığının gelişmesini ve bireylerin kalp hastalıklarına karşı korunmasını sağlar. 
 • Diyabet tedavisinde yoğun bir şekilde talep görmektedir. 
 • Enerji artırımını sağlar. 
 • Diş sağlığını korur. 
 • Metabolizmayı düzenleyici etkiye sahiptir. 
 • Kemik sağlığını koruyan bir yapıdadır.

Chia Tohum ve Online Diyet

Online diyet sürecinde özellikle tokluk hissi için bu gıdayı öneriyorum. Çünkü şişme özelliği ile ve birçok tatlı ve yemeğe eklenmesi ile diyet sürecinde çok faydalı olabiliyor.

Siz de size özel programlar ile bir diyet hizmeti almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın