Esra Aktan ile Online Diyet

İncirin Faydaları: Kuru İncir Nasıl Tüketilmeli?

İncirin Faydaları: Kuru İncir Nasıl Tüketilmeli?
 • 15 March 2023

İncirin Faydaları: Kuru İncir Nasıl Tüketilmeli?

İncir Nedir?

İncir bitkisi, dutgiller (Moraceae) ailesinde yer alan Ficus Carica ağacının meyvesidir. Yeşil veya mor olabilen ince bir kabuğa sahip yumuşak bir meyvedir. İncirin eti tipik olarak kırmızıdır ve meyvenin tamamı yenilebilir. Meyvesi genellikle gözyaşı damlası şeklindedir. Yenilebilir bir kabuğa sahiptir. Hafif tatlı bir tada sahiptir. Ülkemizde Ege Bölgesi'ndeki Aydın yöresinde yoğun miktarda üretilmektedir. Taze olarak, kurutularak, reçeli yapılarak tüketilebilir. İncir besin değeri açısından yüksek bir meyvedir. Sağlık üzerine birçok faydası vardır.

Besin Değerleri Nedir?

Zengin bir besin içeriğine sahiptir. Yağsızdır ve kolesterol içermez. Çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır. Taze incirin kalorisi düşüktür. Çeşitli vitamin ve mineralleri içerir. Özellikle bakır, B6 vitamini, magnezyum, K vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Ayrıca yüksek oranda lif içerir. Ek olarak zengin antioksidan içeriği ile hastalıklara karşı koruyucudur.

İncirin besin içeriklerini tablodan inceleyebilirsiniz.

   Taze İncir (100 g) Kuru İncir (100 g)
Enerji (kcal) 75 249
Diyet lifi(g) 2,9 9,8
Kalsiyum (mg) 35 162
Demir (mg) 0,37 2,03
Magnezyum (mg) 17 68
Vitamin C (mg) 2 1,2
Vitamin A (mcg) 7 0

İncirin Kalorisi Nedir?

100 gramında 75 kalori, 8 gram karbonhidrat ve 2,9 gram diyet lifi bulunur. 1 adet (40 gr) yaklaşık 30 kaloridir.

İncirdeki Vitaminler Nelerdir?

İncir de A vitamini, C vitamini, niasin ve B6 vitaminlerini içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve bakır mineralleri açısından da zengindir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini düzenler.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Hücre yenilemesini sağlar.
 • Doğal müshil görevi görür. Kabızlığı giderir.
 • Kolon kanseri riskini azaltır.
 • Sağlıklı kalp ve kas fonksiyonları için fayda sağlar.
 • Prebiyotik özelliklere sahiptir. Böylelikle bağırsak sağlığını iyileştirir.
 • İçeriğinde bulunan B6 Vitamini, vücudun diyet proteinini parçalayan ve yeni proteinler oluşturmasına yardımcı olan önemli bir vitamindir. Ayrıca beyin sağlığında önemli bir rol oynar.
 • Antioksidanlar açısından zengindir. Bu özelliği ile kronik hastalıklara karşı koruyucu olarak görev alır.
 • İyi bir potasyum kaynağıdır. Bu nedenle tansiyonu dengeler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
 • Saç sağlığı için faydalıdır. Çünkü, sağlıklı saçların korunmasına yardımcı olan demir açısından zengindir.

Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Kuru incir, mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır. Günlük önerilen miktarda diyet lifi alımı almanın harika bir yoludur. İçeriğinde doğal olarak bulunan lif, kardiyovasküler hastalık, obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

kuru incirin faydaları, incir nasıl tüketilmelidir

Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Porsiyon boyutlarına göre günde yaklaşık 1-2 kuru incir tüketilebilir. Kuru incirin kalorisi taze incire göre yüksektir. Taze incirde tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Sonrasında kabuğu ile birlikte tüketilebilir. Kuru incirse nispeten sert olduğu için ılık suda bekletilerek yumuşaması sağlanır.

İncir Kilo Aldırır mı?

Zengin besin içeriği ile kilo yönetimine yardımcı olur. Yüksek lifli gıdalar tokluk hissi sağlar. Kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Böylece porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde kilo aldırmaz.

Kuru İncir Kabızlık İçin Tüketilir mi?

Kuru incir faydalarından en önemlisi bağırsak hareketlerine yardımcı olmasıdır. Kabızlık için harika bir çözümdür. Çünkü, içeriğinde diyet lifi açısından zengindir. Ayrıca, sindirimi dolaylı olarak kolaylaştıran B6 vitaminini içerir.

Diyet Programlarında İncir Tüketilir mi?

İncirin lif oranı yüksek ve kalorisi düşüktür. Bu nedenle diyet programlarında tüketebileceğiniz harika bir seçenektir. İncir gibi yüksek lifli besinler uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Lifli besinler dengeli beslenmenin bir parçası olduklarında daha az yemenize yardımcı olur. Kuru veya taze incir seçimi kişinin zevkine, tercihlerine ve içinde bulunduğu koşullara bağlı olarak değişir. Kuru incir, taze incire göre daha fazla kalori, şeker, diyet lifi, vitamin ve mineral içerir. Taze incirde daha fazla C vitamini, A vitamini ve beta-karoten içerir. Porsiyon kontrolü yapıldığı takdirde diyet programlarında tüketilebilmektedir. Dikkat edilmeden fazla tüketimi kilo aldırabilir.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın