Esra Aktan ile Online Diyet

Maden Suyu Faydaları

Maden Suyu Faydaları
  • 26 October 2022

Maden Suyu Faydaları

Maden suyu, ülkemizde yoğun olarak tüketilen ve oldukça faydalı bir içecektir. Peki severek tükettiğimiz bu içeceği ne kadar tanıyoruz? Maden suyu faydaları nelerdir sorusuyla sıkça karşılaştığım için bu yazımda sizlere maden suyunu her açıdan tanıtacağım. Hadi başlayalım!

Maden Suyu Nedir?

Yer altında uzun yıllar beklemiş olan sular çeşitli minerallerin etkisiyle zengin bir içeriğe sahip hale gelir. Bir süre sonra bu sular artık normal suya göre farklı yapıda yani maden suyu olarak sıcaklık ve basınçla yüzeye ulaşırlar. Yüzeye çıkmaları fay hatlarıyla paralel olduğundan ülkemizde fay hatlarının olduğu bölgelere daha yoğun olarak maden suyu çıkarılır.

Maden Suyu Besin Değerleri

Bir şişe (200ml) doğal maden suyu kalori içermez. Protein, yağ ve karbonhidrat içeriği de bulunmayan maden suyu özellikle mineraller açısından çok zengindir. Bunları sodyum (850 mg), potasyum (107.2 mg) ve kalsiyum (652 mg) olarak sıralayabiliriz. Maden suyu faydaları açısından bu içerikler çok büyük öneme sahiptir. Ben de diyet listesi hazırlarken danışanlarımın tercihine göre maden suyuna yer vermeye özen gösteriyorum.

Maden Suyu ve Soda Aynı Şey Mi?

Bu soru da sıkça gündeme geliyor ve cevap aslında hayır. Her ne kadar ülkemizde soda ve maden suyu genellikle aynı anlamda kullanılsa da maden suyu mineraller açısından zengin ve doğal bir içecekken, soda sadece su veya başka bir sıvı gıdaya karbondioksit basılmasıyla elde edilen bir gıdadır.

Maden Suyunun Özellikleri

  • Maden suyu içeriğindeki yüksek kalsiyum miktarı ile kemik sistemini ve kemik oluşumunu olumlu yönde etkiler.
  • Mide asidini dengeleme özelliği ile sindirim sistemimize fayda sağlar.
  • Kolajen oluşumunu destekler ve böylelikle cilt sağlığımızı olumlu etkiler.
  • Her gün içilen maden suyu su ve elektrot kaybının önüne geçer.
  • Magnezyum içeriği ile kan basıncını düzenleme özelliğine sahiptir.
  • Kötü kolesterolü düşürdüğünü için kalp krizi riskini azaltır.
  • Özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda oluşan mineral ihtiyacını büyük oranda karşılar.
  • Saçların ihtiyaç duyduğu bazı mineralleri içerdiği için saç sağlığı ve parlaklığı için de destekleyicidir.

Tüm bu özellikleriyle maden suyu diyet programlarının değişmez bir parçasıdır.

Maden Suyu Dişleri Etkiler mi?

Maden suyuyla ilgili en büyük endişelerden biri, diş mineniz doğrudan aside maruz kaldığı için dişler üzerindeki etkisidir. Bu konuda çok az araştırma var, ancak bir çalışma, maden suyunun diş minesine sudan yalnızca biraz daha fazla zarar verdiğini buldu. Ayrıca maden suyu, şekerli meşrubattan 100 kat daha az zararlıdır. Bununla birlikte, sade maden suyu diş sağlığı için çok az risk oluşturuyor gibi görünmektedir. Sadece şekerli türleri zararlıdır. Diş sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, yemekle birlikte maden suyu içmeyi veya içtikten sonra ağzınızı sade su ile çalkalamayı unutmayın.

Her Gün Maden Suyu İçmek Zararlı mı?

Şimdiye kadar hiçbir bilimsel kanıt, maden suyunun vücudumuzun belirli bir bölgesine zarar verebileceğini göstermez. Maden suyundaki karbonik asit vücudun pH dengesi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmasa da, çok fazlası mide asidi çıkışını etkileyebilir ve şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle, hassas bağırsak sendromu veya diğer mide-bağırsak sorunları olan kişiler çok fazla maden suyu içmekten kaçınmalıdır.

maden suyu faydaları

Maden Suyunun Zararları Var Mı?

Aşırı tüketmediğimiz takdirde maden suyu yukarıda da belirttiğimiz gibi çok faydalı bir içecektir. Ancak aşırı tüketim durumunda su zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınlar, kronik hastalıkları olan kişiler ve tansiyon ve kalp sorunları olan kişiler maden suyu tüketimi için uzman görüşüne başvurmalıdır.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın