Esra Aktan ile Online Diyet

Sivilce ve Beslenme

Sivilce ve Beslenme
 • 26 October 2022

Sivilce ve Beslenme

Sivilce ve beslenme ilişkisi her geçen gün daha da önemli hale geldi ve bu konu hakkında merak edilenleri cevaplayacağım. Online diyet sürecinde de sivilce ve akne şikayeti olan danışanlarım oluyor. Hazırladığımız kişiye özel programlarla bu sorunların da üstesinden gelebiliyoruz. Öyleyse başlayalım!

Sivilce Nedir?

Sivilce, derinin altındaki kıl köklerinin tıkanmasıyla oluşan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Sebum (cildin kurumasını önlemeye yardımcı olan yağ) ve ölü deri hücreleri gözenekleri tıkar ve bu da genellikle sivilce veya akne olarak adlandırılan lezyonların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğu zaman, salgınlar yüzde meydana gelir, ancak sırt, göğüs ve omuzlarda da görülebilir.

Sivilce, ince bir kıl içeren kıl folikülüne bağlanan yağ bezlerine sahip derinin iltihabi bir hastalığıdır. Sağlıklı ciltte, yağ bezleri, folikülde bir açıklık olan gözenek yoluyla cilt yüzeyine boşalan sebum üretir. Bir tür deri hücresi olan keratinositler, folikülü kaplar. Normalde vücut cilt hücrelerini dökerken keratinositler cildin yüzeyine yükselir. Birinin aknesi olduğunda saç, sebum ve keratinositler gözenek içinde birbirine yapışır. Bu, keratinositlerin dökülmesini önler ve sebumun cilt yüzeyine ulaşmasını engeller. Yağ ve hücre karışımı, normalde ciltte yaşayan bakterilerin tıkalı foliküllerde büyümesine ve iltihaplanmaya neden olur – şişme, kızarıklık, sıcaklık ve ağrı. Tıkalı folikülün duvarı bozulduğunda bakteri, cilt hücreleri ve sebumu yakındaki cilde dökerek lezyonlar veya sivilceler oluşturur.

Çoğu insan için sivilce otuzlu yaşlarına geldiklerinde kaybolma eğilimindedir, ancak kırklı ve ellili yaşlarındaki bazı insanlar bu cilt problemini yaşamaya devam eder. Sivilce ve beslenme ilişkisine dikkat ettiğimiz sürece bu süreyi de kısaltırız.

Genel olarak sivilce hakkındaki ana özellikleri şu şekilde sıralıyoruz:

 • Akne, saç köklerinin tabanındaki yağ bezlerini içeren bir cilt hastalığıdır.
 • 11-30 yaş arası her 4 kişiden 3’ünü etkiler.
 • Tehlikeli değildir, ancak ciltte iz bırakabilir.
 • Tedavi ne kadar şiddetli ve kalıcı olduğuna bağlıdır.
 • Risk faktörleri arasında genetik, adet döngüsü, kaygı ve stres, sıcak ve nemli iklimler, yağ bazlı makyaj kullanımı ve sivilce sıkma yer alır.

Sivilce Sebepleri

Araştırmalar, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasının sivilce gelişimine yol açtığını göstermektedir:

 • Gözenekte aşırı veya yüksek yağ üretimi.
 • Gözeneklerde ölü deri hücrelerinin birikmesi.
 • Gözeneklerde bakteri üremesi.

Aşağıdaki faktörler akne geliştirme riskinizi artırmaktadır:

 • Hormonlar. Erkek cinsiyet hormonları olan androjenlerde bir artış akneye neden olur. Hem erkek hem de kızlarda normal olarak ergenlik döneminde bu artışlar yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla sebum üretmesine neden olur. Hamileliğe bağlı hormonal değişiklikler de sivilceye neden olur.
 • Aile öyküsü. Araştırmalar, ebeveynlerinizin sivilceleri varsa, sivilce alma olasılığınızın daha yüksek olabileceğini gösteriyor.
 • İlaçlar. Hormon, kortikosteroid ve lityum içeren ilaçlar gibi bazı ilaçlar akneye neden olur.
 • Yaş. Her yaştan insanda sivilce olması mümkündür, ancak gençlerde daha sık görülür. Bu noktada Sivilce ve beslenme ilişkisi önemlidir.

sivilce ve beslenme ilişkisi

Sivilce ve Beslenme İlişkisi

Sivilce, özellikle ilk 30 yaşlarındaki kişilerde en sık görülen dermatolojik rahatsızlıklardan biridir. Birçok çalışma, sivilce ve beslenme ilişkisinin akne patogenezinde rol oynayan anahtar faktörlerden biri olduğunu göstermiştir. Veriler, yüksek glisemik indeksli bir diyetin akne patogenezinde tetikleyici olabileceğini, düşük glisemik indeks diyeti olan hastalarda ise daha az akne lezyonu olduğunu göstermektedir. Süt ve çikolata da sivilcelerin alevlenmesinde rol oynar. Ancak omega-3 yağ asitlerinden zengin besinler terapötik etki ile inflamatuar sitokinlerin üretimini baskılar. Ek olarak, dokosapentaenoik asit ve γ-linolenik asit, akne lezyonlarında iyileşme göstermiştir.

Sivilce ve Beslenme: Sonuç

Sivilce ve diyet birbiriyle sıkı şekilde bağlantılıdır. Tükettiğiniz besinlerin içeriği vücudunuzun sivilce üretimiyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle sivilce şikayetiniz varsa kesinlikle bunu diyetisyene belirtmelisiniz. Size ilettiğim anamnez formunda bu şikayetinizi bildirdiğinizde size özel diyet programı hazırlıyorum. Bunun sonucunda hem sağlıklı beslenmiş oluyorsunuz hem de sivilce sorununuzla başa çıkmanız mümkün oluyor. Siz de sivilcelerinizi engellemek üzere bir online diyet sürecine girmek istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın