Esra Aktan ile Online Diyet

Aralıklı Oruç Diyetinde Bilmeniz Gerekenler

 • 19 October 2022

Aralıklı Oruç Diyetinde Bilmeniz Gerekenler

Aralıklı oruç, gün içerisinde belirli zaman aralıklarında besin tüketiminde sınırlamaların yapıldığı beslenme programıdır ve uygulaması kolaydır. Bu diyette yemeği ne zaman yiyeceğimize karar veririz. Online diyetisyen hizmeti verirken sıkça önerdiğim bu sistem hakkında size detaylı bilgi vereceğim.

Aralıklı Oruç Diyeti Çeşitleri

Aralıklı oruç diyetinin birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemlerden yaşam tarzınıza en doğru olanı online diyet sürecinde birlikte seçiyoruz.

16/8 Yöntemi:

Bu yöntemde günde 16 saat açlık sürecinde şekersiz çay, kahve ve su dışında herhangi kalori içeren bir besin tüketmeyiz. Yemek yeme süremizi geriye kalan 8 saatle sınırlandırırız. 16/8 yöntemi diğer yöntemlere göre daha pratik ve sürdürülebilirdir.

Ye-Dur-Ye Yöntemi:

Haftada bir veya iki gün tükettiğiniz bir öğün sonrası 24 saat açlık gerektiren yöntemdir. Tek öğün beslenme olarak da ifade edebiliriz.

5/2 Yöntemi:

Haftanın 5 gününde normal olarak beslenir. Ardışık olmayan 2 gününde yaklaşık 500-600 kalori gibi kısıtlı bir kalori tüketilir.

Aralıklı Oruç Sizi Nasıl Etkiler?

Aralıklı oruç yaptığınızda, vücudunuzda hücresel ve moleküler düzeyde değişiklikler olur. Örneğin, vücudunuz depolanan vücut yağını daha erişilebilir hale getirmek için hormon seviyelerini ayarlar. Hücreleriniz ayrıca önemli onarım süreçlerini başlatır. Vücudunuzda meydana gelen bazı değişiklikler şunlardır:

 • Büyüme Hormonu (HGH): Büyüme hormonu seviyeleriniz artarak 5 katına kadar çıkar. Bunun yağ kaybı ve kas kazanımı için faydaları vardır.
 • İnsülin: İnsülin duyarlılığı artar ve insülin seviyeleri önemli ölçüde düşer. Düşük insülin seviyeleri, depolanan vücut yağını daha erişilebilir hale getirir.
 • Hücresel onarım: Aralıklı oruç yaptığınızda, hücreleriniz hücresel onarım işlemlerini başlatır. Otofaji bunun iyi bir örneğidir.
 • Genler: Uzun ömür ve hastalığa karşı koruma ile ilgili genlerin işlevinde değişiklikler meydana gelir.

Aralıklı Oruç Diyeti Faydaları

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları

Belirli bir aralıkta uygulanan sistematik açlık sağlığa çeşitli faydalar sağlar. İşte bunlardan bazıları:

 • Hücre yenilenmesi hızlanır ve yaşlanmanız gecikir.
 • Beyin hücrelerinin korunmasını sağlar ve daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca nörolojik hastalıkları da önler.
 • Kan şekeriniz ve insülin seviyesini düşer ve diyabet riskiniz azalır.
 • Gece açlığı sayesinde karın bölgesindeki yağ yakımınız hızlanır.
 • Vücut hasarlı hücrelerin temizlenmesi anlamına gelen otofajiyi sağlar ve böylece kanser gibi birçok hastalık için tedavi edicidir.
 • Her bir lokma besin tükettiğinizde insülin salgılarsınız. Az ve öz öğünler tükettiğinizde sürekli insülin salgılanmaz ve açlık hissiniz azalır.
 • Kötü kolesterol ve trigliserit düzeyiniz azalır ve kalp damar hastalıkları riskiniz azalır.
 • Uzun süreli açlıkla beraber vücut yağ yakarsınız ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Aralıklı Oruç Kilo Vermeyi Sağlar mı?

Bu diyeti doğru uyguladığınızda kilo kaybedersiniz. Bu yöntemlerin ortak noktası daha az öğün tüketirken kalori alımınızın düşmesidir. Kalori açığı sağlandığında kilo kaybedersiniz. Ayrıca bu diyet ile insülin düzeyindeki azalma yağ yakımını sağlayan norepinefrini artırır. Özellikle azalan insülin seviyesi, bel çevresindeki fazla yağları azaltmada etkilidir.  Ek olarak, iştah baskılaması etkisi ile de kilo verme süreci kolaylaşır.

Aralıklı oruç diyetlerinde beslenme saati kadar öğünlerinizin içeriğinize de dikkat etmelisiniz. Sağlıklı kilo kaybı için yeterli ve dengeli beslenmelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Herkes İçin Uygun Mu?

Hamileler, emziren anneler, yeme bozukluğu olanlar, kontrol edilmemiş kan şekerine sahip olanlar ve çocuklar için güvenli değildir. Ayrıca hastalığı olanlar bu diyeti uygulamadan önce mutlaka diyetisyenlerine ve doktorlarına danışmalıdır. Kontrolsüzce uygularsak sağlığa faydasından çok zarara neden olabiliriz.

Aralıklı oruç diyetini merak edenler ve uygulamak isteyenler online diyet programları sayfamı ziyaret ederek online diyetisyen hizmetlerinden hemen faydalanabiliyor.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın