Esra Aktan ile Online Diyet

Yeşil Çay ve Diyet İlişki Nasıldır?

Yeşil Çay ve Diyet İlişki Nasıldır?
  • 19 October 2022

Yeşil Çay ve Diyet İlişki Nasıldır?

Yeşil çay, hem yağ yakma özelliği ile hem de sağlığa olan faydaları ile diyette önemli bir yardımcıdır. Online diyetisyen hizmeti verirken yeşil çayın önemini sürekli anlatmaya çalışıyorum. Online diyet programlarında mutlaka yer verdiğim yeşil çaya dair her şeyi bu yazımda size anlatacağım. Hadi başlayalım!

Yeşil Çay Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Yeşil çay, Camellia Sinensis adı verilen bir bitkinin yapraklarından üretilen en sağlıklı içeceklerden biridirYüksek kateşin ve diğer polifenolik bileşen içeriği ile antioksidan özelliktedir. İçeriğindeki bu bileşenler kanser riskini azaltır, hastalığının gerilemesine yardımcı olur. Kötü kolestrolü düşürür, kalp damar sağlığı için koruyucudur. Yüksek tansiyonu önler. Vücuttan iltihap ve ödemleri atar.  Bağışıklığı kuvvetlendirir. Kan şekeri seviyesini düzenler. Zengin antioksidan içeriği sayesinde, hücrelerinizin hasara uğramasını engeller. Ciltte yaşlanma karşıtı etki gösterir. Hafızanızın güçlenmesini sağlayarak Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olur. Hem yağ yakımını hızlandırarak hem de ödem atmayı sağladığı için zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Azalan yağ dokusu ile obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları ve metabolik sendrom riski de azalır.

yeşil çay diyet ilişkisi

Yeşil Çayın Zayıflatan Etkisi

Yeşil çay düşük kalorilidir ve içerdiği kafein ve kateşin adlı maddeler metabolizmayı hızlandırır. Kilo verme sürecine destek olur. Yeşil çayın içerisindeki epigallokateşin gallat (EGCG) güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir ve yağ yakıcı etki sağlar. Tokluk hissi verir. Ayrıca, yeşil çayla alınan kateşin, sindirim sisteminde enzimlerin aktivitesini yavaşlatarak ve kalorilerin bağırsaklar tarafından emilimini azaltır ve kilo kaybını artırır. Yeşil çayın bu faydalarından yararlanmak için düzenli olarak tüketmelisiniz. Tüm bu özellikleriyle yeşil çay online diyette de vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Günlük Ne Kadar Yeşil Çay Tüketmeliyiz?

Yeşil çayın faydalı etkilerini görmek için günde en az 3 fincan tüketmek gerekmektedir. İçeriğindeki kateşin miktarı çayın kalitesine, demleme süresine, tekniğine bağlı olarak değişse de günde 3 fincan içtiğinizde 200-300 mg kateşin alırsınız. Fazla bekleyen, rengi değişen ve uzun süre demlenen yeşil çayda kateşin miktarı azalır. Bir fincan için su kaynadıktan sonra beş dakika bekletip içerisine bir çay kaşığı ilave edin. Daha sonra 2 veya 3 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay Tüketiminde Dikkat Etmemiz Gereken Nokta Kafein

Yeşil çay içeriğindeki kafein sayesinde enerji verir, yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. Bu nedenle uyku sorunu olanlara yeşil çayı gündüz içmelerini tavsiye ediyorum. Kafein ödem atıcı özelliktedir. Bundan dolayı zayıflama diyetlerinde ödem sorununu önler. Ancak çok fazla kafein tüketirseniz uyku kalitenizi düşürebilir ve mide rahatsızlığı, baş ağrısı gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın