Esra Aktan ile Online Diyet

Enginar Hakkında Her Şey

Enginar Hakkında Her Şey
  • 19 October 2022

Enginar Hakkında Her Şey

Enginar, zengin vitamin ve mineral içeriği ile çok değerli bir sebzedir ve ek olarak enginarın yağ oranı düşüktür. Ayrıca lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Özellikle yüksek miktarda folat, C ve K vitaminleri içerir. Ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineralleri de içerir ve bir orta boyu yaklaşık 7 gram lif içerir. Yani bu da günlük referans alımının (RDI) %23-28’i kadardır. Orta boy enginar sadece 60 kaloridir ve yaklaşık 4 gram protein içerir. Ayrıca, enginar tüm sebzeler arasında en çok antioksidan içeriğine sahiptir. Online diyetisyen hizmeti verirken sıkaç önerdiğim enginar hakkında ayrıntılara inelim.

Enginar Besin Değerleri Nelerdir?

Enginar besin değerleri tablodaki gibidir:

  Çiğ Pişmiş (haşlanmış)
Karbonhidrat 13,5 gram 14.3 gram
Lif 6.9 gram 6.8 gram
Protein 4.2 gram 3.5 gram
Yağ 0,2 gram 0,4 gram
C vitamini RDI’nin %25’i RDI’nin %15’i
K vitamini RDI’nin %24’ü RDI’nin %22’si
Niasin RDI’nin %7’si RDI’nin %7’si
B6 vitamini RDI’nin %11’i RDI’nin %5’i
Folat RDI’nin %22’si RDI’nin %27’si
Demir RDI’nin %9’u RDI’nin %4’ü
Magnezyum RDI’nin %19’u RDI’nin %13’ü
Fosfor RDI’nin %12’si RDI’nin %9’u
Potasyum RDI’nin %14’ü RDI’nin %10’u

Enginarın Faydaları Nelerdir?

  • Öncelikle enginarın yüksek miktarda antioksidan içerir. Enginar içerdiği polifenoller sayesinde kanser, kalp hastalığı karaciğer yağlanması gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle karaciğerden zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan safra üretimini artırır.
  • Enginar kolesterol oluşumunu engelleyen bir antioksidan olan luteolin içerir. Ayrıca enginarda bulunan siyanik asit adlı madde ‘kötü’ LDL kolesterolü kolesterolü düşürür. ‘İyi’ HDL kolesterolün salgılanmasını artırır. Ayrıca kalp damar sağlığı için ilaç niteliğinde fayda sağlar.
  • Yüksek tansiyona karşı da vücudumuzu güçlendirir. Ayrıca içindeki potasyum tansiyonun normal seviyelere gelmesine etki sağlar.
  • Enginar, prebiyotik görevi gören bir lif türü olan inülin içerir ve faydalı bağırsak bakterilerini artırır. Böylelikle lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminde hareketleri düzenler. Irritabl bağırsak semptomlarının sakinleştirilmesine yardımcıdır. Ayrıca inülin kandaki şekeri dengesinin sağlanmasında pozitif etki gösterir.
  • Enginarda doğal olarak bulunan bir bileşik olan sinarin, safra üretimini uyararak, bağırsak hareketini hızlandırır. Ayrıca bazı yağların sindirimini iyileştirir.
  • Son olarak vejetaryenler için demir kaynağıdır.

enginarın faydaları

Enginar Nasıl Tüketilir?

Enginar, buharda pişirilebilir, kaynatılabilir, ızgara yapılabilir, kavrulabilir veya sote edilebilir.  Ayrıca enginar salatalara eklenebilir. Buharda pişirme en popüler pişirme yöntemidir ve boyutuna bağlı olarak genellikle 20-40 dakika sürer. Ek olarak mevsiminde alınıp derin dondurucuda depolanabilir. Böylelikle 5-6 ay soğuk zincir bozulmadığı sürece tüketilebilir. Son olarak donmuş enginarlar tüketilirken anında çıkarılıp su altında çözdürülüp pişirilmelidir.

Karaciğer Yağlanması İçin Enginar Çok Faydalıdır

Sonuç olarak karaciğer yağlanması yaygın bir sağlık sorunudur. Ayrıca karaciğerin normal yağ içeriği %10 oranının daha fazla olmasıyla karaciğer yağlanması oluşur. Yani siz de karaciğer yağlanması problemi yaşıyorsanız ihmal etmemelisiniz. Sonuç olarak beslenmenize enginarı dahil etmeli ve karaciğer yükünü azaltmak için beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz. Eğer siz de beslenme tarzınızı değiştirmek istiyorsanız online diyet programları sayfamı ziyaret ederek danışmanlık hizmetlerinden hemen faydalanabilirsiniz.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın