Esra Aktan ile Online Diyet

Hurma Hakkında Her Şey

Hurma Hakkında Her Şey
  • 26 October 2022

Hurma Hakkında Her Şey

Hurma, dünyanın birçok tropikal bölgesinde yetişen bir meyvedir. Tatlı bir tada sahiptir ve ayrıca besin değeri de oldukça yüksektir.

Hurma Etkileyici Bir Beslenme Profiline Sahiptir.

Hurma oldukça besleyicidir. Karbonhidrat ve protein içeriği yüksektir ve ayrıca enerji içeriği yüksektir ve çok lezzetlidir. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ayrıca bileşiminde potasyum, selenyum, bakır, kalsiyum, fosfor ve magnezyum bulunur. Ek olarak, zengin bir C, B1, B2, B6 ve A vitamini kaynağıdır.  Her ne kadar yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olsa da düşük glisemik indekslidir. Bunun sonucu olarak kan şekerini dengeler.

Hurma Besin İçerikleri

  Kuru Hurma (100g)
Enerji (kcal) 277
Karbonhidrat (g) 75
Protein (g) 1,81
Potasyum (mg) 696
Demir (mg) 0,9
Kalsiyum(mg) 64
Magnezyum (mg) 54
Fosfor (mg) 62
Lif (g) 6,7

Yüksek Miktarda Antioksidan İçeriği Sahiptir.

Hurma polifenol adı verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar vücudumuzdaki oksidasyonla mücadele eder ve sonuç olarak oksidatif stresi yok eder. Antioksidan içeriği ile birçok fayda sağlar. Bu şekilde kronik hastalık riskini azaltır.

Lif İçeriği Yüksektir.

Hurma lif içeriği yüksek besinlerden biridir. Doyurucu özelliğe sahiptir. Lifli özelliği ile bağırsak sağlığı için destekleyicidir. Böylelikle kabızlığı önler.

Mükemmel Bir Doğal Tatlandırıcıdır.

Hurma, meyvelerde bulunan doğal bir şeker türü olan fruktoz kaynağıdır. Bu nedenle çok tatlıdır, ve karamel benzeri bir tada sahiptir. Özellikle tariflerde rafine şeker yerine sağlıklı alternatiftir.

Hurmanın Sağlık Yararları

  • Hurma şurubunun besin değeri yüksektir. İyileştirici özelliktedir.
  • İçeriğindeki lifler bağırsak sağlığına faydalıdır.
  • Fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi kemik dostu mineralleri içerir. Ayrıca sağlıklı, güçlü kemikler için gerekli olan bir K vitamini kaynağıdır. Hurma tüketmeniz kemik sağlığınız için faydalı olacaktır.
  • Antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Böylelikle zararlı bakterilerin gelişimini engeller.
  • Güçlü radikal süpürücüler olarak bilinen zengin bir fenolik bileşik kaynağıdır, ayrıca antioksidan etkilidir.
  • Sağlık sorunları, vücuttaki iltihaplanma ile ilişkilidir. Hurma antimikrobiyal özelliktedir. Böylelikle, iltihaplanmanın neden olduğu birçok hastalığın neden olduğu hasarı azaltır.
  • Hurma tüketimi vücudunuzun daha güçlü ve daha bağışıklık kazanmasına yardımcı olur.

Özetle sizin için çok iyi bir ara öğün seçeneğidir. Sindirimi kolaydır ve enerji sağlar. Gün içinde kan şekeri seviyeniz düşebilir ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda pratik taşınabilir bir seçenektir. Çünkü sağlıklı ve lezzetli hurmayı taşımak kolaydır. Her ne kadar düşük glisemik indeks değerine sahip olsa da tüketiminde miktara dikkat edilmelidir, yani günde 2-3 adet tüketmeniz yeterlidir.


Hurma Truffle Tarifi
Malzemeler
6 adet hurma 1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı kakao
2 tatlı kaşığı hindistan cevizi rendesi
1/3 kahve fincanı su

Yapılışı
Hurmaların çekirdeklerini çıkarın, tarçın, su ve hindistan cevizi ile rondoda çekin. Kakaonun üzerine atıp top yapın. Daha sonra birkaç saat dolapta beklettikten sonra tüketin.