Esra Aktan ile Online Diyet

Spordan Sonra Beslenme

Spordan Sonra Beslenme
  • 26 October 2022

Spordan Sonra Beslenme

Spordan sonra beslenme sporcular için çok önemlidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve ideal kilolarına ulaşmak isteyen bireyler sporu hayatlarından asla çıkartmamalıdır. Bu noktada spordan sonra ne tüketileceği ile ilgili bireylerin net bir bilgi sahip olması gerekir. Çünkü spordan sonra sağlıklı besinler tüketilmemesi kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Şimdi gelin, spordan sonra nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Spordan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenmandan sonra ne yenir? Bu, milyonlarca sorudan biri olarak kabul edilebilir. Diyet ve egzersiz el ele gider, biri olmadan diğeri çalışmaz. Yani sonrasında sağlıklı beslenmeyecekseniz spor salonunda kendinizi öldürmenizin bir anlamı yok. Aynı şekilde, biraz hareket etmezseniz, iyi yemek yemenin bir faydası yoktur. Bu nedenle antrenman öncesi ve sonrası yediğimiz besinler sağlıklı olmak için yaptıklarımızın sonuçlarını doğrudan etkiler.

Egzersizin sonuçlarını iyileştiren sihirli bir tarif yoktur. Ancak spordan sonra beslenme için izin verilen yiyecekler ve yasaklanan yiyecekler vardır. Bunları inceleyerek egzersiz sonrası neler yiyebileceğinizi önerebiliriz.

Antrenman Sonrası Neden Birşeyler Yemelisiniz?

Zorlu veya yoğun zaman alan egzersizler, kaslarınızı yakıta aç bırakır. Yine de çoğu insan gibiyseniz, antrenmandan sonra öğün atlamanın vücudunuzdaki dengesizliğe katkıda bulunabileceğini fark etmeyebilirsiniz. Bu uygulama sizi sadece halsiz ve bitkin hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda kas inşa etmeye veya egzersizden zarar görmüş dokuyu onarmaya elverişli olmayan bir ortam yaratır.

Antrenman sonrası beslenmenin amacı, egzersizden önce, egzersiz sırasında ve özellikle egzersizden sonra yeterli makro besinleri tüketmektir. Araştırmalar, saatte kilogram ağırlık başına 1,2 gramdan fazla karbonhidrat tüketirken, ek protein olmadan glikojen depolarını geri yüklemek için yeterli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, saatte 1,2 gramdan daha az karbonhidrat tüketiyorsanız, saatte kilogram ağırlık başına 0,2 ila 0,5 gram protein eklemeniz önerilir. Bu miktarda karbonhidrat ve/veya protein, kas protein sentezini optimize etmek için gereklidir. Dayanıklılık antrenmanının bir günde proteinden daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyacağını, direnç antrenmanının ise daha fazla proteine ihtiyaç duyacağını unutmayın.

spordan sonra beslenme

Spordan Sonra Ne Yemelisiniz?

Egzersizden önce veya sonra ne yediğiniz, büyük ölçüde egzersiz hedeflerinize bağlı olacaktır. Örneğin kilo vermek istiyorsanız antrenmandan sonra hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir. Birkaç saat bekleyin ve öğle veya akşam yemeğini yapın. Bu, aşırı yemek yiyen birçok yeni başlayanın yaptığı bir hatadır ve bu onların kilo vermelerini engeller. Buradaki fikir, antrenmanın glikojen depolarını tüketmesi ve bunun kilo kaybını teşvik etmesidir. 

Amaç vücut kütlesini güçlendirmek ve artırmaksa, kas liflerini iyileştirmeye yardımcı olan ve ayrıca gücü yeniden kazanmamıza ve glikojen depolarını iyileştirmemize yardımcı olan yiyecekler yemelisiniz. Bu durumlarda en iyisi, örneğin muzda bulunanlar gibi karmaşık karbonhidratlardır. Öğle veya akşam yemeği vaktiyse, pişmiş patates yiyin veya hem karbonhidrat hem de protein içeren öğünlere bakliyat ekleyiniz. 

İşte antrenmandan sonra tüketebileceğiniz en iyi yiyeceklerden bazıları: 

  • Yumurta, yüksek protein seviyesi sayesinde kas liflerini yenilememizi sağlar ve ayrıca vücudumuza çok az kalori sağlar. Dilediğiniz gibi kombinleyebileceğiniz çok yönlü bir besindir. 
  • Yoğurt ve süt, başka bir inanılmaz protein kaynağıdır ve bu nedenle egzersiz sonrası mükemmel bir besindir. Tabii ki dikkatli olun ve az yağlı olanları seçin. 
  • Sebzeler. Bahsettiğimiz gibi, antrenmandan sonra en çok ihtiyaç duyulan iki temel besine sahiptirler: karbonhidratlar ve proteinler. Güveçte veya salatada yenebilir, bu nedenle onları zevkinize göre uyarlamak için birçok seçenek vardır. 
  • Pirinç, glikojen rezervlerini geri kazanmanıza izin veren bir karbonhidrattır.

En çok tavsiye edilen şey dengeli beslenmek ve gerekli gördüğümüz yemek ve yiyecekleri almaktır. Bu, iyi bir egzersiz rutini ile birleştiğinde, hedeflerinize ulaşmanın ve sadece dışarıdan değil, içeriden de iyi hissetmenin sırrı olacaktır.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın