Esra Aktan ile Online Diyet

Yağ Yakmak İçin Öneriler

Yağ Yakmak İçin Öneriler
 • 26 October 2022

Yağ Yakmak İçin Öneriler

Kilo vermek irade ve süreç ister. Yağ yakmak için bir formül bulunmamaktadır. Kilo vermenizi sağlayacak tek bir yiyecek veya içecek yoktur. Ancak doğru şekilde beslenerek kilo verme sürecinizi hızlandırırsınız. Bazı besinler içerikleri ile yağ yakımını destekler. Özellikle metabolik hızını artırmak, vücut yağlarını kaybetmede etkilidir. Bu yüzden online diyet programlarımda kilo vermenizi kolaylaştıracak yağ yakımını hızlandıran besinlere sıkça yer vermekteyim. Siz de bu konuda bilgi almak için benimle iletişime geçin.

En Çok Ne Yağ Yakar?

Sağlıklı yağlar yiyerek yağ yakabilirsiniz. Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) ve çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) yağ yakımını destekler. Aynı zamanda bağışıklıklı güçlendirir ve hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlar. Ceviz, fındık, badem, somon, avokado, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağ yakımını destekler. Ayrıca sağlıklı yağlar lif, protein ve yağ içeriği ile tokluk sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Online diyetlerin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü sağlıklı yağlar pek çok besin öğesi içerir. Örneğin, avokado tekli doymamış yağlara ek olarak posa, K, C ve E vitamini ve folik asit içerir.

Çiğ badem, ceviz gibi yağlı tohumlar ise magnezyum, bakır, E vitamini ve B vitaminlerinin zengindir. Ayrıca uyku kalitesini de artırır. Yeterli uyku süresi yağ yakım sürecini destekler. Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitlerinden (MCT) zengindir. Orta zincirli yağ asitleri metabolizma hızını artırır ve kalori yakımını sağlar. Böylelikle yağ yakımınızı hızlandırır. Diyete hindistan cevizi yağının eklenmesi, kilo kaybına yardımcıdır. Ancak sağlıklı yağlar konusunda dikkat edilmesi gereken tüketim miktarlarıdır. Çünkü yağlar yüksek kalori değerine sahiptir.

Yağ Yakmak İçin Ne Yenmelidir?

Yumurta

Yumurta, protein içeriği ile mükemmel bir besindir. Elzem aminoasitleri içerir. Bu aminoasitler ile metabolizma hızlanır. Kas kütlesi korunur. Bundan dolayı kilo vermede ve yağ yakımında oldukça etkilidir. Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için online diyetlerde yumurta öğünlerde yer almaktadır. Yapılan bir çalışmada kahvaltıda yumurta tüketen kişiler günde 400 kalori daha az kalori tüketmiştir. Çünkü yumurta tok tutar ve midedeki açlık hormonu olan ghrelini de azaltır. Yumurta düşük kalorilidir. Ayrıca kan şekerini dengede tutar.  

Whey Proteini

Whey proteini (peynir altı suyu proteini) yüksek miktarda protein içerir. Böylece kas gelişimini destekler. Proteinin termojenik etkiye sahip olduğu için yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca, whey proteini iştahı bastırır ve tokluk hissi sağlar. Bunlara ek olarak, kilo verirken kasların korunmasına yardımcıdır.  

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, iştahı azaltır. Kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Elma sirkenin yağ yakımı ile ilişkili genleri etkiler. Ancak her ne kadar zayıflamaya etkisini gösteren çalışmalar olsa da hızlı bir şekilde ağırlık kaybetmede tek başına etkili değildir. Eğer kilo vermek istiyorsanız porsiyon kontrolü ve sağlıklı beslenmenin yanında elma sirkesini de beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın kan şekerini dengeler. Böylece insülin direnci azaltır. Yağ yakımını hızlandırır. Gün içinde suyunuzu çubuk tarçın ekleyerek lezzetlendirin. Ayrıca besinlerin üzerine bir miktar toz tarçın ekleyebilirsiniz.

yağ yakmak için öneriler

Yağ Yakmak İçin Ne İçilir?

Çay ve kahvede kafein bulunur. Kafein zihinsel ve fiziksel performansı artırır. Ayrıca kafein metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede yağ yakımına yardımcı olur. Ek olarak kafeinin iştah baskılar. Böylece fazla yemek yemeniz önlenir. Ayrıca enerji sağlar. Kafeinin yağ yakıcı etkisi için günde 100-400 mg arası kahve tüketilmelidir. Ayrıca yeşil çay içerdiği kateşinler ile sağlıklı bir içecektir ve yağ yakımını destekleyen antioksidan kaynağıdır.

Yağ Yakımını Hızlandıran Kahve Tarifi

Malzemeler:

 • Sade filtre
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • Tarçın

Yapılışı:

 1. Filtre kahvenizi demleyin.
 2. Hindistan cevizi yağı ve tarçını ekleyin.

En Hızlı Yağ Yakımı İçin Ne Yapmalıdır?

 • Metabolizmayı hızlandıran yani yağ yakımını destekleyen besinleri diyetinize ekleyiniz.
 • Aralıklı beslenme modelini uygulayın. Bu şekilde kan şekerinizi dengede tutarsınız. Metabolizmanız hızlanır ve yağ yakımınız hızlanacaktır.
 • Yeterli miktarda protein tüketin. Özellikle güne protein bakımından zengin bir öğün ile başlamak yağ yakacaktır.
 • Rafine şeker içeren besinler, paketli yiyecekler yağlanmayı arttırır. Bu tür besinleri tüketmeyiniz.
 • Beslenmenize sağlıklı yağları eklemeye özen gösteriniz.
 • Günlük almanız gereken kaloriye dikkat ediniz.
 • Fiziksel hareketinizi artırınız.
 • Kafein tüketimine dikkat edin. Günlük yeterli miktarda kafein tüketimi yağ yakımını hızlandırır. Tokluk hissi verir. Özellikle sporda performans artırır. Egzersizden 30-45 dakika öncesi kahve içmeyi tüketmeniz hem sizi enerjik hissettirir hem de yağ yakımını sağlayacaktır.
 • Düzenli yeşil çay tüketin. Yeşil çayın sağlığa birçok faydası vardır. Yağ yakımını da hızlandırır. Bu yüzden hamileler, emziren anneler, hipertansiyon hastaları haricinde günde 3 fincana kadar tüketimi önerilmektedir.
 • Yeterli miktarda su içiniz. Su metabolizmayı dengeler. Su içmek tokluk hissi verir ve yağ yakmada etkilidir.
 • Bitter çikolata tüketiniz. Polifenoller açısından zengindir. Antioksidandır. İnsülin direncini azaltır. Yağ yakımı için günde 2-3 kare idealdir.
 • Uyku saatlerinize dikkat ediniz. Uyku döngünüz hormonların çalışmasını, metabolizmayı etkiler. Düzenli uyku kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın