Esra Aktan ile Online Diyet

Kilo Alma Diyeti Nasıl Olmalıdır? Yöntemler Nelerdir?

Kilo Alma Diyeti Nasıl Olmalıdır? Yöntemler Nelerdir?
  • 15 January 2023

Kilo Alma Diyeti Nasıl Olmalıdır? Yöntemler Nelerdir?

Kilo Almak Kilo Vermekten Neden Zordur?

Fazla zayıf birisi için kilo almak zordur. Zayıf kişilerde yağ kütlesi azdır ancak kas kütlesi fazladır. Bu durum metabolizma hızını artırır ve kilo almayı zorlaştırır. Kilo alma diyeti ile süreç yönetilmelidir. Eğer kalori alımınızı artırmanıza rağmen yine de kilo artışı olmuyorsa altta yatan farklı sebepler olabilmektedir. Sağlık kontrolünü yaptırmalısınız.

Kilo Alamama Nedenleri Nelerdir?

Kilo alamamanın altında yatan birçok faktör vardır.

Genetik: Vücut tiplerinde rol oynar ve bazı insanlar için doğal olarak zayıf vücut tipi vardır.

Hipertiroidizm: Aşırı aktif bir tiroid vücutta aşırı tiroid hormonu üretilmesine neden olur. Tiroid hormonu, metabolik hızın düzenlenmesi de dahil olmak üzere insan metabolizmasının birçok unsurundan sorumludur. Hipertiroidizmi olan kişiler aşırı aktif bir metabolizmaya sahiptir ve genellikle gün boyunca daha fazla kalori yakarlar. Hipertiroidizm tedavi edilmediğinde besin alımı arttığında bile kilo almayı engeller.

Tip 1 Diyabet: Vücudun pankreastaki insülin üretiminden sorumlu hücreleri yok ettiği bir tür otoimmün durumdur. İnsülin, glikoz metabolizmasından sorumlu hormondur. Tip 1 diyabet yönetilmediğinde, idrarla atılan yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur. Bu durumda aşırı glikoz atılımı yani istemsiz kilo kaybı olur.

İnflamatuvar Bağırsak Hastalığı: Bağırsak iltihabı görülen crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bu durumlar, istemsiz kilo kaybına neden olur. Ayrıca bu koşullar, kişinin yiyebileceği yiyecek türlerini ve miktarlarını sınırlar. Ayrıca bazı durumlarda kilo kaybına neden olabilecek ishale neden olabilmektedir.

Yeme Bozuklukları: Pek çok farklı düzensiz yeme durumu olsa da, besin alımını sınırlayan yeme bozuklukları olan kişiler sağlıklı bir kiloyu korumayı zorlaştırır. Anoreksiya nervoza aşırı kilo kaybına ve bazen tamamen kilo alamamaya neden olur.

İlaçlar ve Tedaviler: İştah kaybı, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olan bazı ilaçlar ve tedaviler sağlıklı bir kiloyu korumayı zorlaştırabilmektedir. Özellikle antibiyotikler gibi ilaçlar ve kemoterapi gibi tedaviler genellikle gastrointestinal yan etkilere neden olduğu olur. Genel olarak, bu tür tedavilere ihtiyaç duyan kişiler, tedavi boyunca kilo kaybı yaşayabilmekte ve kilo almakta zorlanacaktır.

Kilo Almak Kimler İçin Uygundur?

Vücut kütle indeksinizi (VKİ) sağlıklı kilo aralığınızı hesaplamanızda yardımcıdır. Bu indeks sonucunuzun 18,5'in altında olması kilonuzun çok düşük olabileceğini gösterir.

Zayıf olmak sağlığınız için iyi değildir. Çünkü zayıflamış bir bağışıklık sistemine, kırılgan kemiklere ve yorgun hissetmenize neden olabilmektedir. Ayrıca kilonuz düşükse, muhtemelen sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsunuzdur, bu da vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinlerden yetersiz miktarda almanıza neden olabilmektedir. Örneğin kalsiyum, güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunması için önemlidir. Yeterince kalsiyum almazsanız, osteoporoz (kırılgan kemik hastalığı) geliştirme riskiniz vardır. Yeterince demir almamanız durumunda bitkin ve yorgun hissetmenize neden olan anemi gelişecektir.

Hızlı Kilo Almak İçin Etkili Yöntemler Nelerdir?

  • Daha sık yemek yiyin. Zayıf olduğunuzda, daha hızlı tok hissedersiniz. Gün boyunca iki veya üç büyük öğün yerine beş ile altı küçük öğün yiyin.
  • Besin ögesi açısından zengin yiyecekleri seçin.
  • Kahvaltı öğününü atlamayın. Yumurta, lor peyniri gibi protein içeriği yüksek besinleri, karbonhidrat bakımından zengin patates, tam tahıllıları ve sebzeleri tüketin.
  • Hacimce küçük ancak yüksek miktarda enerji veren yiyecekleri tüketin. Kuru meyveler ve yağlı tohumlar bu anlamda oldukça iyi bir seçenektir.
  • Smoothie ve shake'leri deneyin.
  • Diyet kola, kahve gibi az kalorili ve az besin değeri olan içecekleri tüketmek yerine süt, kefir ve taze veya dondurulmuş meyve ile yapılan smoothieler veya sağlıklı shakeleri tercih etmelisiniz.
  • Sıvı tüketiminizi yemeklerle birlikte yapmayın. Yemekten minimum 30 dakika  önce su veya sıvı tüketin.
  • Yeterli miktarda protein tüketin. Proteinler kas gelişimini destekler. Protein açısından zengin besinlerin sağlıklı bir şekilde alınması kilonuzda büyük bir fark yaratacaktır. Yumurta, et, balık, mercimek, baklagiller gibi besinler son derece zengin protein kaynaklarıdır. Veganlar ayrıca protein açısından zengin başka bir kaynak olan tofuyu da tercih edebilirler. Ayrıca yoğurt gibi süt ürünleri ve patates gibi karbonhidrat yönünden zengin besinleri de beslenmenize dahil etmeniz size yardımcı olur.

sağlıklı kilo alma diyeti nasıl yapılır

Sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sağlıklı kilo alma için öncelikle beslenmenizde kalori miktarını artırmalısınız. Kilo almaya çalışırken, ağırlık antrenmanı da uygulamak fayda sağlayacaktır. Ayrıca yeterli uyku da kilo alma için önemlidir. Çünkü kaliteli uyku vücudun kendini yenilemesi, yeni hücreler üretmesi ve diğer birçok biyolojik işlevlerin düzenlenmesinde etkilidir. Normalde tavsiye edilen uyku saatleri 6-8 saattir.

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Düşük kilolu olmak sağlık sorunlarına neden olabilir, bu nedenle bazı kişilerin kilo alması gereklidir. Kilo almayı güvenli bir şekilde yapmak da önemlidir. Kilo almaya çalışan insanlar yine de dengeli beslenmeli, ağırlık çalışması ve yeterli kardiyovasküler egzersiz yapmayı hedeflemelidir. Denenmiş kilo alma yöntemleri uygulandığında ve sabırlı olunduğunda mutlaka ideal ağırlığa ulaşılabilecektir.

Kilo Alırken Diyetisyen Desteği Neden Önemlidir?

Kilo alma sürecinizde diyetisyen desteği oldukça önemlidir. Bu süreçte en önemli şey yavaş yavaş ve doğru besinlerle kilo almaktır. Kilo almaya çalışırken doymuş yağlardan, trans yağlardan ve ilave şekerlerden kaçınmak önemlidir çünkü bunlar sağlığı olumsuz etkiler. Beslenme uzmanı, yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo almanız için bir plan oluşturacaktır. Ayrıca herhangi bir sindirim sorununuz varsa (alerji veya hassasiyet gibi) veya özel bir diyetiniz (örneğin vegansanız) varsa tüm bunları dikkate alacaklardır.

Kilo Alma Diyeti Nasıl Yapılır?

Güvenli kilo almanın yolları hakkında hala birçok yanlış anlaşılma var. Bazı kilo alma yöntemleri, sağlık üzerinde ciddi kısa ve uzun vadeli etkilere neden olur. Sağlıklı kilo alma zayıf bir birey için gereklidir ve kas inşa etmeye istekli biri için de bir hedef olabilmektedir. Genel olarak vücudun yaktığından daha fazla kalori tüketmek kilo alımına neden olabilmektedir. Ancak hedeflenen kilo alımına ulaşmak için uygulanan kilo alma diyeti alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Bireye özgü bir planlama ile hedefe ulaşılmalıdır.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın