Esra Aktan ile Online Diyet

Selülit Oluşumuna Karşı Beslenme Önerileri

Selülit Oluşumuna Karşı Beslenme Önerileri
 • 26 October 2022

Selülit Oluşumuna Karşı Beslenme Önerileri

Selülit oluşumu, ciltteki görüntü bozukluğudur. Selülit ciltte inişli çıkışlı ve çukurlu görüntüye neden olur. Kadınlarda sıkça selülit oluşur. Selülit fiziksel sağlığınız için bir tehdit değildir. Ancak istenmeyen bir durumdur.  Selülit oluşumu birçok faktörle alakalıdır. Beslenme şekli de bunlardan biridir. Bu açıdan online diyet de önem verdiğimiz bir konudur. Online diyetisyen hizmeti sürecinde beslenme şeklinizi değiştirerek selülitlerinizden kurtulmanız veya selülit oluşumunu azaltmanız konusunda yardımcı oluyorum. Öyleyse sorularımıza geçelim!

Selülit Nedir?

Selülit, uyluklarda, kalçalarda, bacaklarda yağların düzensiz bir şekilde birikmesi sonucu ortaya çıkan çukurlu görüntüdür. Hatta portakal kabuğu görünümü de denir. Zararsız bir cilt durumudur. Selülit her yaş grubunda ve cinsiyette karşımıza çıkar. Ancak özellikle kadınlarda daha yaygındır. Durum kadınlarda en yaygın olanıdır. Çünkü kadınlarda deri altı yağ dokusu erkeklerden farklıdır. Ayrıca selülit ciddiyetine göre sınıflanır. Ancak sınıflandırmada standart bir yöntem yoktur.

 • Derece 0: Selülit yoktur.
 • Derece 1: Ayakta dururken pürüzsüz cilt, otururken cilt portakal kabuğu görünümündedir.
 • Derece 2: Ayakta ve otururken cilt portakal kabuğu görünümündedir.
 • Derece 3: Derin kalkık ve çökük alanlar ile ayakta dururken cilt portakal kabuğu görünümündedir.

Selülit Oluşumuna Ne Neden Olur?

Her ne kadar kilo ile ilişkilendirilse de zayıf kişilerde de selülit görülür. Selülitin asıl nedeni kilo değildir.

Genetik

Hormonlar: yağ hücreleri selülit gelişiminde etkilidir. Bundan dolayı yağ parçalanması ve depolanmasında görevli insülin ve katekolaminler önemlidir. Örneğin yüksek insülin seviyesi yağ yıkımını artırır ve selülit gelişimi hızlanır. Özellikle selülitte östrojen hormonu değişikliği önemli rol oynar. Bu yüzden bu hormonun değiştiri hamilelik, menapoz gibi dönemlerde selülit miktarı artma eğilimindedir.

 • Sedanter yaşam
 • Cilt yapısı
 • Yağ tabakası kalınlığı
 • Sigara kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Dolaşım bozuklukları
 • Stres
 • Yetersiz uyku
 • Hızlı kilo verme
 • Hamilelik
 • Menapoz
 • Yaşlılık
 • Beslenme şekli selülite neden olan durumlardır. Bu faktörleri değiştirerek selülitlerinizden kurtulmanız mümkündür.

Erkeklerde Selülit Oluşumu Görülür Mü?

Selülit oluşumu hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür. Ancak kadınlarda daha yaygındır. Çünkü kadınların bağ dokusu ve yağ hücrelerinin cilt altında düzenlenme biçimleri farklıdır.

Kadınlar, derinin altında dikey olarak duran çok sayıda yağ hücresine bulunur ve hücrelerin üst kısımları bağ dokusuyla dik açıda buluşur. Böylece kadınlarda yağ hücreleri bağ dokusuna daha kolay geçer. Ayrıca kadınlarda daha fazla östrojen hormonuna sahiptir. Bunun akside, erkeklerde cilt altı yağ dokusu daha incedir. Ve yatay olarak düzenlenmiş daha az sayıda yağ hücresine vardır.

Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Selülit tamamen ortadan kaldırılamaz. Ancak cildin görünümünü iyileştirilebilir. Selülit görünümünü en aza indireceğiniz öneriler!

 • Sağlıklı bir diyet uygulayın.
 • Yeterli miktarda su tüketin.
 • Sigara içmeyin. Sigara cilt sağlığını da olumsuz etkiler.
 • Fazla alkol tüketiminden sakının.
 • Sedanter bir yaşam tarzından kaçının. Egzersiz yapmaya özen gösterin. Çünkü dolaşımı artırır. Selülite karşı fayda sağlar.
 • İdeal ağırlığınıza ulaşmaya ve korumaya çalışın.

selülit oluşumu engelleme

Selülit Oluşumu ve Diyet İlişkisi

Fazla karbonhidrat ve rafine şeker tüketimi selülit oluşumunu artırır. Çünkü insülin hormonu seviyesi artar. Vücut yağ artışı olur ve selülit oluşur. Ayrıca fazla tuz tüketimi de selülit oluşumunda etkilidir. Çünkü tuz ile vücutta sıvı tutulması olur. Bu durum da toksinlerin atılmasını engeller. Dolaşım ve su dengesi selülit oluşumda etkili faktörlerdir. Fazla alkol tüketimi de su dengesini olumsuz etkiler. Ek olarak yağ miktarı artar. Böylece selülit gelişiminde etkilidir. Benzer şekilde aşırı kafein akımı da vücuttan su kaybettirir ve kan dolaşımınızı olumsuz etkiler. Bitkisel çaylar da kafein içerir. Bu yüzden bilinçli tüketilmelidir. Aşırı laksatif etkili çaylar su kaybetmenize neden olabilir. Bu konuda tüketim miktarı önemlidir. Ayrıca çok yağlı yiyecekleri ve kızartmaları tüketmeyin. Çünkü bunlar deri altındaki fazla yağ dokusu artırır ve selülit oluşumuna neden olur.

Selülit Beslenme ile Nasıl Tedavi Edilir?

Beslenme ile selülit oluşumunu azaltılır ve oluşumu engellenir. Sağlıklı bir kiloyu korumak açısından da dengeli beslenme önemlidir.

Sebze ve meyve tüketin. Bunlar antioksidanlardan zengindir. Antioksidanlar yağ hücrelerini parçalar. Bu yüzden sebze ve meyveler cildin güzelliği ve selülitlerden kurtulmanız için harika seçimlerdir. Özellikle kırmızı meyveler pürüzsüz bir cilt görüntüsüne yardımcıdır. Bu yüzden online diyetisyen hizmeti verirken size özel hazırladığım programları incelediğiniz zaman zaten birçok antioksidan besini göreceksiniz.

Günde bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketin. Elma sirkesi magnezyum, kalsiyum ve potasyum içerir. Toksin atar. Ayrıca vücutta su tutulumunu engeller. Özellikle kilo kaybındaki etkisi ile selülit oluşumunu engeller.

Omega 3 içeriği yüksek besinler tercih edin. Çünkü omega 3, inflamasyona neden olan iltihaplanmayı engeller. Ayrıca dolaşımı hızlandırır ve toksinleri atar. Bu yüzden somon ve yağlı balık tüketin.

Sağlıklı yağlar tüketin. Yağlı tohumlular  E vitamini ve omega 3 içerir. Böylece cildi  güzelleştirir.

Yeşil çay tüketin. Çünkü yeşil çay bileşiminde kateşin içerir. Bu da yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca ödemi engeller. Böylece selülit azalmasında etkilidir.  

Selülit oluşumunu engellemek için aşırı tuz tüketiminden kaçının. Tuzlu besinler, turşu, salamura, şarküteri ürünleri, kraker ve benzeri hazır tuzlu besinlerin tüketimini azaltın.

Sağlıklı bir cilt için yeter su olmazsa olmazdır. Bu yüzden su içmek için susamayı beklemeyin. Günlük su tüketiminizi takip edin. Ayrıca su ile vücuttan toksinleri atarsınız.

Kahve ve kafein vücuttan su tüketimine neden olur. Bu yüzden kafeinsiz kahve tercih edin.

Online Diyet ve Selülit Oluşumu

Selülit oluşumu kilo verilince azalır. Bundan dolayı kilo kaybının yağdan olması önemlidir. Çünkü azalan vücut yağı selüliti azaltır. Ayrıca bu süreçte hızlı kilo vermekten kaçınmalısınız. Doğru bir beslenme programıyla yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verirseniz ciltteki bozulmaları engellersiniz. Online diyet sürecinde özellikle kilo verirken özellikle yağdan kilo kaybını sağlıyoruz. Bu noktada sizden aldığım anamnez formundaki bilgilerinize göre size en uygun programı hazırlıyorum. Aslında burada önemli olan yediğiniz besinlerin selülite etkilerine göre seçilmesi ve anti-selülit etkili besinlerden oluşmasıdır. Ayrıca ideal kilonuza geldiğinizde ise bunu korumanız çok önemlidir. Çünkü sürekli kilo değişimleri selülitlerin artmasına neden olur. Size özel diyet programınızı almak için bana bu linkten ulaşabilirsiniz.

Anti Selülit Örnek Diyet Listesi

Sabah

1 kase yoğurt+3-4 kaşık yulaf+8 badem+tarçın +kırmızı meyveler

1 kupa yeşil çay

Ara

2 dilim taze ananas

Zencefilli Yeşil çay

Öğle

3-4 kaşık lor peyniri+ 2 tam ceviz ile semizotu ile salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

1 dilim ekşi mayalı ekmek

Ara

1 bardak kefir+ bir avuç beyaz leblebi

Akşam

Izgara Balık+ kuşkonmaz

Buğulanmış sebze (1 tatlı kaşığı zeytinyağı)

1 dilim ekşi mayalı ekmek

Selülit Oluşumu Engelleyen Smoothie Tarifi

Malzemeler:

 • 1 avuç ıspanak
 • 1 adet portakal
 • 1 dilim ananas
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 bardak su

Yapılışı:

Tüm malzemeleri blenderda karıştırın. Afiyet olsun.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın