Esra Aktan ile Online Diyet

Hurma Faydaları: Ramazan'da Neden Yenir?

 • 6 April 2023

Hurma Faydaları: Ramazan'da Neden Yenir?

Hurma, dünyanın birçok tropikal bölgesinde yetişen bir meyvedir. Ramazan ayının vazgeçilmesi olan hurma besin değeri ile oldukça faydalıdır.

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek besin değeri ile iyileştirici özelliktedir.
 • İçeriğindeki lifler bağırsak sağlığına faydalıdır.
 • Fosfor, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi kemik dostu mineralleri içerir. Ayrıca sağlıklı, güçlü kemikler için gerekli olan bir K vitamini kaynağıdır. Hurma tüketmeniz kemik sağlığınız için faydalı olacaktır.
 • Antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Böylelikle zararlı bakterilerin gelişimini engeller.
 • Güçlü radikal süpürücüler olarak bilinen zengin bir fenolik bileşik kaynağıdır, ayrıca antioksidan etkilidir.
 • Sağlık sorunları, vücuttaki iltihaplanma ile ilişkilidir. Hurma antimikrobiyal özelliktedir. Böylelikle, iltihaplanmanın neden olduğu birçok hastalığın neden olduğu hasarı azaltır.
 • Vücudunuzun daha güçlü ve daha bağışıklık kazanmasına yardımcı olmasıdır.

Hurmanın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hurma tüketiminin yan etkilere neden olduğu bazı durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İrritabl bağırsak sendromunuz (IBS) varsa hurma tüketimi rahatsızlık verebilir. IBS'li olanlar, bazı insanların sindirmekte zorlandıkları küçük zincirli karbonhidratlar olan FODMAP içeren gıdalara duyarlı olabilir. Önemli bir fruktoz kaynağı olarak şişkinliğe ve mide rahatsızlığına yol açabilirler. Hurma da fruktoz açısından oldukça zengin olduğu için yan etkilere neden olur.
 • Bazı kişilerde tüketimi hassassiyete hatta alerjiye neden olabilir. Sizde böyle bir rahatsızlık olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanıyla konuşun.
 • Bazı insanlarda bağırsak hareketlerini artırabilen sorbitol olarak bilinen bir şeker alkolü içerir. Bu nedenle, ishal sorunu yaşıyorsanız bağırsak hareketleriniz normale dönene kadar tüketimini sınırlamak veya kaçınmak en iyisidir.

Hurma Neden Tüketilir?

Polifenol adı verilen antioksidanlar içerir. Yüksek miktarda antioksidan içeriği sahiptir. Antioksidanlar vücudumuzdaki oksidasyonla mücadele eder ve sonuç olarak oksidatif stresi yok eder. Antioksidan içeriği ile birçok fayda sağlar. Bu şekilde kronik hastalık riskini azaltır. Lif içeriği yüksek besinlerden biridir. Doyurucu özelliğe sahiptir. Lifli özelliği ile bağırsak sağlığı için destekleyicidir. Böylelikle kabızlığı önler. Meyvelerde bulunan doğal bir şeker türü olan fruktoz kaynağıdır. Bu nedenle çok tatlıdır ve karamel benzeri bir tada sahiptir. Mükemmel bir doğal tatlandırıcıdır. Özellikle tariflerde rafine şeker yerine sağlıklı alternatiftir.

Besin Değeri Nedir?

Hurma besin değerini tablodan inceleyebilirsiniz.

Kuru Hurma (100 g)

 

Enerji (kcal)

277

Karbonhidrat (g)

75

Protein (g)

1,81

Potasyum (mg)

696

Demir (mg)

0,9

Kalsiyum(mg)

64

Magnezyum (mg)

54

Fosfor (mg)

62

Lif (g)

6,7

 

Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Hurma, kalp damar hastalıkları, bazı kronik hastalıklara iyi gelir. Ayrıca kemik sağlığı için faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca içeriğindeki demir anemi hastalığına iyi gelir.

Ramazan Ayında Hurma Neden Yenir?

Hurma oldukça besleyicidir. Karbonhidrat ve protein içeriği yüksektir. Ayrıca enerji içeriği de yüksektir ve çok lezzetlidir. Aynı zamanda vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bileşiminde birçok mineral bulunur. Ek olarak, zengin bir C, B1, B2, B6 ve A vitamini kaynağıdır.  Özellikle Ramazan ayında tüketilmesinin bir nedeni hurmanın halsizliği ortadan kaldırmasıdır. Her ne kadar yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olsa da düşük glisemik indekslidir. Bu nedenle ramazanda ayında hurma tüketmek uzun süre açlık sonrası kan şekerini dengeler.

ramazanda hurma neden yenir

Hurma Diyet Yapılırken Tüketilmeli midir?

Hurma yemenin kilo vermeyi doğrudan sağladığını destekleyen önemli bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak yüksek lif içeriği sayesinde tokluk sağlar. Ayrıca sizin için çok iyi bir ara öğün seçeneğidir. Sindirimi kolaydır ve enerji sağlar. Gün içinde kan şekeri seviyeniz düşebilir ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Aynı zamanda pratik taşınabilir bir seçenektir. Çünkü sağlıklı ve lezzetli hurmayı taşımak kolaydır. Her ne kadar düşük glisemik indeks değerine sahip olsa da tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.

Nasıl Tüketilir?

Hurmayı birçok şekilde tüketebilirsiniz. Öncelikle taze ve kuru olarak tüketilebilir. Çekirdekleri çıkarılıp ve dilimleyerek salatalara lezzet katabilirsiniz. Smoothie'leri ekleyerek doğal tatlılık sağlayabilirsiniz. Ceviz, yulaf, badem, hindistan cevizi yağı, fındık, chia gibi çeşitli malzemelerle karıştırarak pişmeyen enerji topları elde edebilirsiniz.

Günde Kaç Adet Tüketilmelidir?

Hurma her ne kadar düşük glisemik indeks değerine sahip olsa da tüketiminde miktara dikkat edilmelidir.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın