Esra Aktan ile Online Diyet

Karabuğday (Greçka): Faydaları Nelerdir? Besin İçeriği Nasıldır?

 • 5 February 2023

Karabuğday (Greçka): Faydaları Nelerdir? Besin İçeriği Nasıldır?

Karabuğday günümüzde oldukça popüler olmuş bir besindir. Peki bu karabuğday (greçka) nedir? Kuzukulağıgiller ailesine ait olan bitki çeşididir. İsminde “buğday” olmasına karşılık buğdaygiller ailesine ait değildir. Kinoa ve amarant gibi besinlerle birlikte “pseudocereal” (yalancı tahıllar) grubundadır. Nohut ve bulgurun birleşimine benzer aromatik bir tada sahiptir ve tariflerin içinde hemen ayırt edilmelidir.

Karabuğday Unu Nedir?

Karabuğday unu, karabuğdayın öğütülmesi ile elde edilmektedir. Buğday ununa benzer seviyelerde nişasta ve protein içerir. Ancak farklı olarak gluten içermez.

Karabuğdayın Besin Değerleri Nelerdir?

Karabuğday besin değeri yönünden zengindir. İyi bir protein ve sağlıklı kompleks karbonhidrat kaynağıdır. Diğer bitkisel ürünlerle karşılaştırıldığında protein seviyesi çok yüksektir. Dolayısıyla vejetaryen ve vegan diyetlerde bitkisel protein olarak sıkça tüketilmektedir. Magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineralleri ve K vitamini ve B grubu vitaminleri içerir. Glisemik indeksi düşüktür.  İyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca, sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan çeşitli antioksidan bileşiklerini içerir. Çiğ karabuğday'ın(100 gr) besin değeri şu şekildedir:

  100 gr
Kalori (kkal) 343
Karbonhidrat (g) 71.5
Protein (g) 13.3
Yağ (g) 3.4
Lif (g) 10
Kolesterol (mg) 0
Şeker(gr) 0

Karabuğday Faydaları Nelerdir?

Zengin besin içeriği ve antioksidan içeriği ile birçok sağlık faydası sağlar. İşte karabuğday faydaları:

1.Kan Şekerini Dengeler.

Karabuğday kompleks bir karbonhidrat kaynağıdır. Kompleks karbonhidratların sindirimi parçalaması basit karbonhidratlara göre daha uzun sürer. Bu, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre sabit kalmasına yardımcı olur. Ayrıca düşük glisemik indekse sahiptir. Düşük glisemik indeksli besinler kan şekeri seviyelerinde ani dalgalanmaları engeller.  Zengin lif içeriğiyle insülin direnci olan kişiler ve diyabet hastaları için iyi bir seçenek olacaktır. Yapılan çalışmalarda diyabetli kişilerde tüketiminin kan şekerini düşürdüğü gösterilmiştir.

2.Sindirim Sistemine İyi Gelir.

Lif bakımından zengindir. Bağırsak sağlığına faydalıdır. Bunun nedeni, bağırsakta yaşayan faydalı bakterilerin bu lifleri kullanırlar. Böylece faydalı bakteri sayıları artar. Lif içeriği yüksek besinler tüketmek, kabızlık problemini gidermek için de faydasağlar. Ayrıca sindirim sisteminde koruyucu bir rol oynayan antioksidanlara sahiptir.

3.Sağlıklı Bir Kalbi Destekler.

Magnezyum ve niasin içeriği ile kalp dostudur. Kalp koruyucu antioksidan bileşenleri içerir. Antioksidanlar kan pıhtılarının oluşumunu önler. İltihabı ve kan basıncını azaltır böylece kalp hastalığı için faydalıdır. İyi bir lif kaynağıdır. Diyet lifi kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

4.Karabuğday Gluten İçermez.

Çölyak hastalığı olanlar için uygundur ve glutensizdir. Buğday ve karabuğday tamamen farklı botanik ailelere dahildir. Fakat benzer alanlarda kullanılabilirler. Buğday kullandığınız alanlarda karabuğday kullanımı, şişkinlik, kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı sizi korur.

karabuğday (greçka) nedir, faydaları nelerdir

Zararları Nelerdir?

Çölyak hastalığı olanlar da dahil olmak üzere çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, bazı insanlar alerjik olabilmektedir. Karabuğday alerjisi olan kişilerde karabuğdayın reaksiyona neden olmaktadır. Bunun dışında ölçülü tüketildiğinde bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Karabuğday Neye İyi Gelir?

Oldukça besleyici bir besindir. Sindirim fonksiyonlarında iyileşme, diyabet yönetimi ve kilo vermede faydalıdır. Kalp sağlığına da iyi gelir.

Karabuğday Diyeti Yapılabilir mi?

Karabuğday diyeti tek tip bir diyet olarak kabul edilmektedir. Tek tip beslenmede sadece bir besin tercih edilir ve yalnızca o tüketilmektedir. Öğünlerde yalnızca karabuğday tüketilmektedir. Bu tür beslenme programları uygulamak kısa sürede kilo verdirebilir ancak uzun vadede  sağlık açısından ciddi olumsuzluklara sebebiyet verebilmektedir. Tek tip diyet olarak tüketmek yerine beslenmenize karabuğdayı dahil etmeniz daha iyi olacaktır.

Karabuğdayın sağlıklı bir diyete dahil edilmesi kolaydır. Karabuğday tanesi, patlağı veya unu şeklinde marketlerde bulunmaktadır.

 • Taneli yapısı ve haşlanarak tüketilmesi ile pirinç ve bulgur ile benzerlik gösteriyor.
 • Karabuğdayı haşlayarak çorba, yahni gibi yemeklere ilave edebilirsiniz.
 • Krep yapımında kullanabilirsiniz.
 • Pirinç pilavının içine ekleyebileceğiniz gibi tek başına karabuğday pilavı da yapabilirsiniz.
 • Dolma ve sarma çeşitleri için iç harç yapımında kullanabilirsiniz.
 • Haşlandıktan sonra salatalara karıştırabilirsiniz.
 • Yoğurdun içine ekleyerek besleyici meze çeşitleri hazırlayabilirsiniz.
 • Sebze ve et yemeklerine taneleriyle veya blender’dan geçirilmiş haliyle ekleyebilirsiniz.
 • Su veya süt ile haşlayarak lapa şeklinde kahvaltılarda veya ara öğünlerde tüketebilirsiniz.
 • Karabuğday unu ile pek çok tatlı ve tuzlu karabuğday tarifleri hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda ekmek ve makarna yapımında ana veya yardımcı malzeme olarak da kullanabilirsiniz.
 • Karabuğday patlağını ekmek alternatifi olarak tüketebilirsiniz.

Karabuğday Tüketmeniz İçin 8 Neden Nedir?

 1. Kalp sağlığına iyi gelir.
 2. Sağlıklı bir gıda ürünüdür. Mükemmel bir beslenme profiline sahiptir.
 3. Sindirim için faydalıdır.
 4. İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Vejetaryen ve vegan beslenen kişiler için uygundur.
 5. Kan şekerini dengeler. Diyabetli ve insülin direnci olan kişiler için uygundur.
 6. Gluten içermez. Çölyak ve gluten hassasiyeti olan kişiler tüketebilir.
 7. Antioksidan içeriği ile kansere karşı koruyucudur.
 8. Kilo yönetimi için de iyi bir seçenektir. Düşük yağ oranına sahiptir. İyi bir lif ve protein kaynağıdır. Sağlıklı beslenmede tercih edilebilir. Karabuğdayın açlık duygusunu bastırmada etkilidir. Tokluk hissi verir. Böylece kişinin gün boyunca tükettiği toplam kalori miktarını azaltır. Ayrıca doymuş yağ içermez. Diyet lifi içeriği ile kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Böylece ani açlık krizlerini önler. Diyet yapıyorsanız ve kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız sizin için oldukça iyi bir seçenektir.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın