Esra Aktan ile Online Diyet

Kinoa: Nedir, Faydaları Nelerdir? Zayıflamaya Etkisi Nasıldır?

 • 26 February 2023

Kinoa: Nedir, Faydaları Nelerdir? Zayıflamaya Etkisi Nasıldır?

Kinoa Nedir?

Chenopodium quinoa bitkisinin tohumudur. Kinoa nedir sorusunu genellikle tahıl yanıtı verilmektedir. Ancak sanılanın aksine bir tahıl değildir. Ispanak, pancar gibi besinlerin bulunduğu grubun üyesidir. Kinoa tohumu, besin içeriği ve kullanımı yönünden tahıl tanelerine benzerlik gösterdiği için genellikle “pseudocereal” (yalancı tahıllar) olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın her yerinde yetiştirilebilir, çoğunluğu Bolivya ve Peru'da üretilmektedir. Kinoanın parlak kırmızı, turuncu, pembe ,mor veya siyah renkte olanları mevcuttur. Özellikle glutensiz olduğu için de çölyak hastalığı, buğday alerjisi olan veya glutenden kaçınanların tüketebileceği bir besindir.

Nasıl Tüketilir?

Beslenmenize kinoayı eklemenin ve ondan en iyi şekilde yararlanmanın yolları:

 • Smoothienize ekleyebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi yerine kullanabilirsiniz.
 • Ev yapımı enerji barlarına ekleyebilirsiniz.
 • Haşlandıktan sonra salatalara karıştırabilirsiniz
 • Kinoayı haşlayarak çorbalara ilave edebilirsiniz.
 • Pirinç yerine kinoa kullanabilirsiniz.
 • Dolma ve sarma çeşitleri için iç harç yapımında kullanabilirsiniz.

Nasıl Pişirilir?

Kinoayı iyice yıkayın. Süzgeçten geçirin böylece acılık veren dış katmanından ayrılacaktır. Yıkadığınız kinoanın miktarının 2 katı ölçüsünce su eklenmelidir. Suyunu çekene kadar yani 10-15 dakika pişirin. Haşlanmış kinoanız hazır. Şimdi dilediğiniz tarife ekleyebilirsiniz.

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa, harika bir lif kaynağıdır. Lif, kabızlığı önler. Sindirim hastalıklarını tedavi eder ve bağırsak kanseri riskinizi azaltır. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu nedenle, kilo vermenize yardımcı olur. Sağlıklı bir kiloyu koruma ve kalp sağlığı için fayda sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Kinoa kahvaltılık veya yemeği yapılarak kullanılabilmektedir. Haşlanan kinoalar salata veya yemeklere katılabilmektedir. Ayrıca un haline getirilerek birçok tarife eklenebilmektedir.

Kinoa Besin Değerleri ve Kalorisi Nedir?

Kinoa oldukça besleyicidir. İçeriği ile süper gıda olarak adlandırılmaktadır. Bitkisel protein açısından zengin besinlerden biridir. Tüm temel aminoasitleri içerir. Vitamin ve mineral içeriği zengindir. Tahıllar ile kıyaslandığında daha fazla protein, lif içerir. Beslenmenize kinoayı dahil etmek, günlük önemli vitamin, mineral ve lif alımınızı artırmanın harika bir yoludur.

Pişmiş kinoa (100 gram) besin değeri şu şekildedir:

  100 gr
Kalori (kkal) 120
Karbonhidrat (g) 21.3
Protein (g) 4.4
Yağ (g) 1.9
Lif (g) 2.8
Kolesterol (mg) 0

kinoa faydaları, besin değeri, kullanım alanları

Kinoa Faydaları Nelerdir?

Kinoa faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Lif içeriği ile kabızlığı giderir. Ayrıca yüksek tansiyonu, diyabeti ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Lif, kolesterol ve glikoz seviyelerini düşürür. Hemoroit gelişme riskinizi azaltır.
 • Kilo kaybına yardımcıdır. Besin profili ile uzun süre tok hissettirir ve düşük kalorilidir.
 • Demir içerir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca demir beyin fonksiyonunun iyileşmesinde, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde, enzim aktivitesinde ve enerji metabolizmasında görev alır.
 • İçeriğindeki lizin sayesinde doku büyümesi ve onarımında fayda sağlar.
 • Magnezyum açısından zengin olduğundan migren ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Magnezyum ayrıca sağlıklı kan şekeri kontrolünü sağlar. Böylece Tip 2 diyabetli kişiler için faydalıdır.
 • Antioksidan özelliktedir. Bu antioksidanlar vücutta iltihabı azaltır. Antiviral, kanser koruyucu etkiler gösterir.

Kinoa Çayı Faydaları Nelerdir?

Kinoa çayı faydalarını beraber inceleyelim:

 • Sindirim sistemine iyi gelir. Hazımsızlığı giderir.
 • Kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir.
 • Antioksidan etki sağlar. Böylece hastalıklara karşı koruyucudur.
 • Bağışıklık güçlendirici etkisidir.

Kinoa ile Zayıflama Sağlıklı mıdır?

Düşük kalori olmasına rağmen birçok vitamin ve minerali içerir. Besleyiciliği ile ön plandadır. Protein ve lif içeriği ile uzun süre tokluk sağlar. Böylece sağlıklı kilo vermenize yardımcıdır. Düşük glisemik indeksli bir besindir. Kan şekerinin ani yükselmesini engeller.

Zayıflamak için Nasıl Kullanılmalıdır?

Kinoa besin profili ile sağlıklı beslenmede iyi bir alternatiftir. Zayıflama diyetlerinde çeşitliliği sağlamak için kullanılabilen iyi bir besindir. Kinoayı her öğününüze uyarlayabilirsiniz. Özellikle pilav alternatifi, kahvaltılık lapa, salatalara ve çorbalara ekleyerek tüketebilirsiniz.  Unutmayın hiçbir besin zayıflamada mucizevi etki göstermez.

Şimdi Arayın

Randevu Alın

WhatsApp

Randevu Alın